Citat:
Ursprungligen postat av
helgstudion
Jag önskar att svaret var terapi, det vore på något sätt skönt om svaret var så enkelt funnet. Men jag har testat i omgångar men det här aldrig gett mig något. Har aldrig kommit framåt utav det.
Vad som däremot har tagit mig framåt är att lära mig själv hur jag ska göra för att må bättre. Och jag har kommit ganska långt från hur det här varit.
När du säger att jag ska finna friska individer att spela mig i så tänker jag att, finns det inte en risk med det?
Alltså att man då binder sin trygghet till en person där relationen senare kanske bryts. Det är väl det som är fördelen med välfungerande föräldrar, att man har ett ankare att hålla i som aldrig rent känslomässigt kommer att försvinna.
Vad händer om jag "använder någon annan" för att finna trygghet och så avbryts den relationen avnnågon anledning?
Därför tänker jag att jag vill kunna slå ankare i mig själv.
Att uppskatta de små sakerna i livet är jag ganska bra på. Har jobbat mycket med tacksamhet, acceptans, mindfulness och liknande under åren.
Skönt att höra att du uppskattar de små sakerna.
Rörande spegling kan du se det på ett ganska basalt plan. Du som individ i ett samanhang är beroende av relationer för att fungera. Djupa, halvdjupa eller ytliga relationer behöver du för att överleva om du inte är en av de människor jag aldrig träffat som lever under en sten i skogen och lever av naturen.
Om du väljer att se allt som relationer så kan du förmodligen också hitta relationer i ditt liv i dagsläget som fungerar(?) På det ena eller andra sättet.
Vilka relationer funkar?
Vad är det som får dessa relationer att fungera?
Vad vinner du av relationen? Vad vinner den som har relationen på att ha en relation med dig?
Ankytning kan du läsa om, men det krävs arbete och en gnutta självinsikt för att lära dig att (våga) knyta ann till människor. Det kan vara en kollega, en chsttkompis online, en partner eller någon annan typ av relation.
I min värld handlar det om att släppa in någon i den "yttre borggården" och låta någon dela något med dig på lika vilkor.
Att släppa in någon kan vara ett helvete för den som haft problem med anknytning och ständigt blivit avvisad när en utvecklats.
Åter till mina frågor. Besvara gärna
All kärlek// PPP