Citat:
Ursprungligen postat av
Trollfeeder
Det beror på vad det är för fel på telefonen. Det är bara att stoppa in den i datorn och prova.
Frågar inte alltid iOS, med en fråga på skärmen, om anslutningen ska tillåtas, innan telefonen presenterar någon data över "USB"?
Citat:
Ursprungligen postat av
Pellikka
Kan bilderna räddas om man kopplar telefonen till datorn? Eller är detta omöjligt om själva telefonen inte går igång?
Är det en telefon du använt nyss, måste den nog lagas av någon icke auktoriserad reparatör innan du kan läsa ut någon data ur den. Jag tror Apples egna helst byter hela skiten, så telefonen blir som ny.
Är det en telefon som legat ett tag, kan den behöva ligga med laddaren i ett par timmar innan den med lite tur hoppar igång.
Edit
Citat:
Ursprungligen postat av
Pellikka
Bara dog sådär plötsligt, inget bakomliggande som orsakats. Bytt batteri även men funkade ej.
Citat:
Ursprungligen postat av
Pellikka
Ja, där har du kruxet. Stod att telefonen hamnat i återhämtningsläge. Kan ej nås. Gissar att det är totalkört.
Jaha. Du har både bytt batteri, och fått in den i något slags återhämtningsläge jag aldrig hört talas om.
Till skillnad från intrycket du först gav i trådstarten, låter det nu som du är händigare än jag i iPhones, så jag tar tillbaka allt jag sagt.