Citat:
Ursprungligen postat av mob6
Haha nää hade inte tänkt läsa teknisk fysik på två år. Indek och hhs låter som en rolig kombination. Visste inte vad jag ville plugga direkt efter gymnasiet så jag läste 20p fek och på den vägen blev det. Funderar på att kanske ta studieuppehåll efter mitt första år på hhs och plugga matte och språk, eller kanske tom hoppa på teknisk fysik. Man har väl säkert nytta av kurserna även om man inte slutför examen?
Hur funkar det rent praktiskt att plugga två program samtidigt? Kan tänka mig att man inte vill missa föreläsningarna i ingenjörsämnena?
Jag började med HHS och hoppade på KTH under mitt andra år. I efterhand kanske det hade varit lättare att göra tvärtom då ingenjörsstuderna är klart mycket mer krävande än ekonomstudierna. Å andra sidan hade jag missat mycket av det som är "handels" om jag spenderat majoriteten av min tid på KTH. Jag ser mig själv helt klart som en handelskille med KTH kompetens än vice versa.
När jag väl började läsa dubbelt insåg jag ganska snabbt att jag var tvungen att prioritera KTH föreläsningar framför hhs. HHS går att klara utan föreläsningar. Däremot har jag hela mitt sociala umgänget på handels och det är där dörrarna öppnas oavsett vart man siktar... kan varmt rekomedera finansinriktningen om du gillar matte