Citat:
Ursprungligen postat av
ackligekevin
Jag approachade en som bor i fastigheten och som är representant för Hyresgästföreningen för en kvinna hade rastat hunden hon svartpassar i hissen. Då frågar representanten för Hyresgästföreningen om jag röstar på SverigeDemokraterna. Jag ställde en fråga tillbaka och undrade hur vem jag röstar på styr hans plikter för Hyresgästfreningen har "förhandlat" till sig så att alla hyresgäster betalar lite extra så att Hyresgästföreningen får ett tillskott den vägen fast man nte är medlem.
Han kunde inte svara på hur min röstning hade med hans ansvar att göra.
Är det vanligt att Hyresgästföreningen och deras representanter frågar folk om hur folk röstar och är inte det ett brott att ägna sig åt kartläggning av folk? Vad får han för att han kartlägger hur folk röstar? Fastigheten ägs av A-kelius i Malmö.
Nja, representante är antagligen en mindre taktisk aktivist. För hen liksom jag luskar ut vem som är sd i närheten, att sätta dit sdáre ger status som rättskämpe och det kan ge både fast anställning och ett lyft i karriären.
Representanten var nog helt enkelt lite väl sugen på att få någon bonus.