Citat:
Ursprungligen postat av
inteeviktigt
Intressant det här med att betala sin del men förstår ej hur det ska gå till. Jag får ju inget lån eftersom jag redan har ett befintligt lån. Mitt mål är bara att skrivas bort från lånet. Hur spelar ingen roll för mig.
Citat:
Ursprungligen postat av
inteeviktigt
Bankens snabbkalkyl menar jag då. Ja, tre personer som samäger huset tillsamans.
Pratade lite snabbt med banken och då sa dem nej, men hoppas det finns rum för förhandling och möjlighet att se över situation. För annars är jag ju helt låst.
I detta fallet är det inte du som ska gå till banken, utan dom två andra delägarna, enda sättet att få reda på svaret. Banken kommer inte kunna ge dig något svar om du går dit, annat än ett generellt antagande utefter uppgifterna dom får av dig. Då detta endast rör dom andra kvarvarande ägarna är det dom som får ta tag i detta.
Kan inte någon av dom andra hitta en annan medlåntagare?
Citat:
Ursprungligen postat av
Pungtering
Nej, du är inte låst.... dina polare är snart utan bostad.
Jo, personen är låst! Kan inte sälja fastigheten utan dom andra delägarnas medgivande, och kan inte skriva bort sig från lånet utan vidare, mao låst.