Citat:
Ursprungligen postat av
Joh3
Inte enligt min vetskap! Men jag har inte varit närvarande i hennes liv på många år. En kan endast spekulera i vad ett långt liv med spelmissbruk/alkohol gör med en människa.
Jag har aldrig haft upplevelsen av att hon varit kapabel till mord, aggressioner till trots (uppenbarligen felaktig känsla) Mycket chockerande detta!
Säkert en förfärlig upplevelse för alla de som nån gång varit i JO:s närhet, att hon med berått mod knivhugger sin arbetskamrat till döds och detta för att komma över 15 kkr, en struntsumma i sammanhanget. Gräsligt! Ännu mer gräsligt för de drabbade familjerna förstås.
Det som stör mig är, förutom själva mordet naturligtvis, den kylighet JO uppvisar i efterförloppet:
Från Trollhättan/Uddevalla åka upp till Hällevadsholmtrakten och låtsas(?) vara på svampplockning där, på vägen stannat i Hogstorp för att köpa en korv med bröd, sitta hemma hos väninnan EH i dennas kök i Hällevadsholm och prata med Polisen i nästan en timme medan EH hör allt vad JO säger, hämta ett moppskaft(!) hos EH, köpa lakan på IKEA i Torp, köpa tre (3!) cheeseburgare på väg mot krismötet i Trollhättan
-göra allt detta utan att med minsta darrning på rösten avslöja att hon för mindre än 12 timmar sen brutalt mördat en arbetskamrat.
Det måste vara nån form av makabert svenskt rekord i oberördhet och/eller cynism!