Citat:
Ursprungligen postat av
Germanofil
Håller med. Att leva ihop med en kvinna innebära i 99% av fallen att "onödig" konsumtion ökar. När sedan barn kommer in i bilden ökar den ännu mer.
Som singel är det ju lätt att leva snålt. Lite nya kläder någon gång per år. Saker till hemmet bara i nödfall om något är trasigt. Annars bara mat och transport vad gäller rörliga kostnader.
Dessutom kan man jobba en massa övertid utan att någon klagar.
Exakt. Lever man ensam kan man göra precis vad man vill. Man kan bo var man vill, man kan hyra ut delar av sin lägenhet på AirBnB hur ofta man vill. Jag vet en gubbe som hyrde ut hela sin rätt stora lägenhet i en vecka till någon släkt som behövde ha ett ställe med sovplats till massa folk under en släktträff, medan han själv sov på kontoret den veckan.
Man kan jobba hur mycket man vill, man kan importera ett lager av vad som helst och använda hela lägenheten som lagerutrymme medan man säljer av det, man kan ta stora ekonomiska risker och satsa pengar på olika ideer, man kan gå ut och plocka gräs och koka en soppa på det och leva på i en månad, man kan hämta alla sina kläder i en container. Man kan göra exakt vad man vill om man är ensam. Och det är snarare sådant som krävs om man ska bli rik än att man behöver någon att dela räkningarna med.