Citat:
Ursprungligen postat av
Kaffemedaffe
Ok men jag tror vi är överens om att det finns gränser. Om du ökar kostnaden eller minskar omfattningen av skadan så kommer du också att komma till en punkt när du känner att det är helt orimligt. Jag hamnar där redan vid den här skadan och kostnaden. Om du höjer kostnaden till 3 miljoner så tycker du det är helt orimligt. Sänk därifrån tills du tycker det är rimligt. Jag tycker 30 000 kr är orimligt men det finns ingen principiell skillnad i våra uppfattningar utan vi förlägger gränsen olika bara.
Citat:
Ursprungligen postat av
Kaffemedaffe
Se mitt förra inlägg. Du kan också få göra tankeexperimentet där.
Vad yrar du ens om? Det är väldigt enkelt:
Panelen är skadad.
Att sätta dit en ny kostar 30k, det är en stor panel och ett stort jobb som tar en hel del timmar, kostnaden är väldigt rimlig för det.
Här är ett tankeexperiment du kan göra:
Om TS hade slitit ut hela panelen och slagit sönder den med en yxa tills det bara är småbitar kvar, hade du tyckt 30k är rimligt då?
Det är en leasad bil så allt som inte kan räknas in som normalt slitage ska återställas innan den lämnas tillbaka till tillverkaren, spelar ingen roll om skadan är liten eller stor, kostnaden blir detsamma.