• 6
  • 7
2020-09-13, 03:11
  #73
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tchikita
har inte hört det, men tycker allmänt att det är fräschare att tvätt riset och gärna flera gånger.
Hur många gånger tvättar du riset. Är det råris du äter
Citera
2020-09-22, 19:25
  #74
Medlem
Anledningen till att man tvättar/sköljer riset i flera vatten är i första hand för att få bort skräp och smuts samt små partiklar av stärkelse som kan göra att riset klibbar. Sköljningen kan få bort en liten del gifter, t.ex. arsenik och andra bekämpningsmedel som används vid odlingen, men det är inte därför man sköljer.
Idag rekommenderas - och skrivs på rispaketen - att man ska koka riset i rikligt med vatten och sedan hälla bort vattnet när riset är färdigkokt, samma metod som när man kokar ägg och potatis. När man kokar ris gör man så för att få bort så mycket gifter som möjligt.
Den "gamla" metoden med att koka riset i en liten mängd vatten under tättslutande lock, tills allt vattnet kokat in, avråder man från idag.
Citera
  • 6
  • 7

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in