Satt och funderade på vem som är den som fått mest skit av media, eller blivit baktalad av befolkningen, på så pass hög nivå, och utan grund, så han/hon inte repat sig, eller blivit paria.
Vi kanske inte behöver rikta in oss på paria. Men som gemeneman haft en bild av som inte stämmer som påverkat hans/hennes liv, eller släktens liv i framtiden.
En, kanske inte påverkad rent personligen, men i perspektiv av historia och släkt är ju Anders Zorn, som SVT skildrade som en horbock bara för att han målade av nakna kvinnor. Finns inget som säger att han låg med dom.. men det är skitsamma, var de fakta då är de fakta nu.
Måste finnas betydligt sjukare exempel. Skicka inte ut namn bara utan skriv gärna vad dom blev smutskastade för och varför du tror/tycker/vet att det inte stämmer.
Måste finnas massvis.
(Mod får gärna flyta om det är fel).
Kulturprofilen lär väl inte göra comeback anytime soon, sin vapendragare i Akademien till trots.
Hellre syltrygg än torskrygg får man nog säga om "Sveriges farligaste kock", där det gick snabbt utför. Men med tanke på kampsport-snidarens hastighet in i biktbåset på TV, och sin bakgrund som korgosse i katolska kyrkan, kan han säkert återkomma, om en tio år eller nåt, som "Sveriges farligaste munk".
Och bli ansiktet utåt för syndernas förlåtelse, samt kränga attiraljer som hör klosterlivet till.
Nej, skämt åsido. Det som skedde var inte bra, men ska man bli fråntagen hela sin tillvaro för det?
Herregud, med tanke på allt som försiggår i resten av världen ...
Nästan alla inlägg raderade då de flesta verkar ha problem med att läsa och förstå trådstarten. Skicka inte ut namn bara utan skriv gärna vad dom blev smutskastade för och varför du tror/tycker/vet att det inte stämmer.
Alla kommande inlägg som endast listar ett namn utan förklaring eller motivering kommer raderas samt ges varning!
//mod
Tänkte säga Isabella Löwengrip (bolagskrascherna osv) eller Anna Book (hårborst”skandalen”, hennes kriminella cpungar och dylikt), men sen kom jag på att de mest gjort saker för att smutskasta sig själva?
Så de går ju bort, egentligen.
Tänker annars att dokusåpakändisar överlag är de som blir mest smutskastade. Samt då Paolo Roberto efter sin torsksejour.
Ola Lindholm. Karln knarkade, precis som alla andra inom media, och åkte fast, och vänstertomtarna såg sin chans att kasta ut en vit man med självförtroende och humor. De nöjde sig inte förrän han flyttade hem till Blekinge och blev hemmapappa.
Kung CalGustf har väl knappast gjort sig skyldig till allt som han tillskrivs? Knullat runt trots att han haft fru? Supit med kompisarna på kändiskrogar? Gjort idiotiska uttalanden om diktaturer? Tjuvrökt? Nej - jag vägrar - som AndersGernandt skulle ha sagt - tre fel.....
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!