Citat:
Ursprungligen postat av
Krimkoll
Yttrandefriheten är till för just exakt sånt här. Den som är politiskt korrekt och för fram maktens och medias åsikt behöver ingen yttrandefrihet. Yttrandefriheten i ett land och samhälle avgörs just av kontroversiella åsikter och handlingar, om dessa får uttryckas utan repressalier. Svenska polisen som är totalt korrupt och politiserad visar mycket tydligt att yttrandefriheten är totalt död i Sverige. Mördad av makten och polisen.
Fråga förslagsvis Nils Funcke, Yttrandefrihetsexpert, vem yttrandefriheten är till för. Han kommer vara fullt på det klara att det är just den som är avvikande och har en kontroversiell hållning som yttrandefriheten är till för.
Ingen hotar yttrandefriheten, du får yttra dig hur illa du vill om koranen men om du ska pissa på den offentligt och sen bränna den då kommer du göra många människor arga, och då kommer du få stryk förr eller senare.
Samma sak som att du knullar andra killars tjejer, det din rätt i Sverige, du får knulla med vem du vill sålänge dem vill, men någon av deras killar kommer spöa skiten ur dig. Fel juridiskt men rätt moraliskt.