Citat:
Ursprungligen postat av
kalkryggar
Nu orkar jag inte kolla på videon. Men vad menar du med flyttar till Ryssland? Han flyttar väl inte rent fysiskt till Ryssland?
Han bor väl kvar lite utanför London och använder ryska plattformar är väl vad du menar va?
Det tror jag att ryssarna kommer tolerera ganska länge eftersom ryssar normalt ser Européer som lite soja-människor och tål mycket mer sanning.
Ja precis det jag menar. Mod får gärna redigera rubriken.
I intervjun så säger ryssen att Tommy kan komma att få det svårt även i Ryssland. Han säger att folk fått fängelse för inget mer än memes där. Och han ger ett ganska intressant perspektiv som jag inte visste, att Ryssland mer eller mindre betalar tjetjenien för att inte attackera Ryssland. Att ryssaena, hur hårdknackade man än kan tycka dom är, inte vet något annat sätt att hålla pli på muslimer(tjetjenien är mer eller mindre islamiskt) helt enkelt än att betala flera hundratals miljoner i bidragspengar.
Precis som i sverige. Alla dessa bidragspengar som går till 600.000 arbetslösa muslimer. Kan det tolkas så? Är det beskyddarpengar som Sverige betalar? Om inte ens Ryssland kan stå emot islam, ur det perspektivet, varför skulle det va annorlunda här?
Tycker det va en ganska intressant intervju. Gav ett nytt perspektiv på macho-Ryssland. Kanske inte så macho after all.
Ska bli intressant att följa iaf hur det går för Tommy.