2020-07-12, 09:06
  #1
Medlem
swimmingpools avatar
Fler som inte får sina kanaler att fungera på tv:n om ni har Telia?

Det blev en svart ruta med en paus symbol i nedre vänster hörn igår (lör 11 juli) kl 23:30 typ. Telia support går inte att ringa på helgen. Jag har bara gjort en felsökning på deras hemsida, antar att dom återkommer med mail på måndag.

Jag har ominstallerat kanalerna, men inget hjälper. Tv-guiden och Menyn fungerar dock. Och mitt Telia Wi-Fi fungerar för min mobil och laptop.

Jag satte nyligen TV:ns sladd i en "sockerbit" som jag delade med en annan sladd, fast det var nog en månad sen, men nu sate jag i sladdarna direkt i uttaget, för det tipset fick jag på Telias supporthemsida. Jag bor i Småland.

__________________
Senast redigerad av swimmingpool 2020-07-12 kl. 09:10.
Citera
2020-07-12, 10:17
  #2
Medlem
welcometorealitys avatar
Om du har en Teliabox så brukar det lösa sig, att du drar ur powersladden bara en stund från vägguttaget och sätter tillbaka den sen.Jag har själv Boxer, men jag känner många som har haft samma problem att signalen försvinner.

Sladdarna i en sockerbit är väl ingen höjdare precis hehe
__________________
Senast redigerad av welcometoreality 2020-07-12 kl. 10:22.
Citera
2020-07-12, 12:28
  #3
Medlem
W.Irvings avatar
TV-, bild- och mediautrustning --> Streamingtjänster och mediaföretag
/Moderator
Citera
2020-07-12, 14:09
  #4
Medlem
swimmingpools avatar
Nu funkar det. Det hjälpte nog att dra ut sladden ett tag och börja om från början.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in