2020-07-09, 02:43
  #181
Medlem
Imbazs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EnLitenFrys
Omöjligt att veta hur Klopp, spelarna och klubben egentligen resonerar då de kommer ljuga om du frågar dem. Som alla skulle göra.

Me, don't care. Icing on the cake om de tar det, annars kvittar det. Ändå gjort en säsong som slagit många rekord. Rekord är fint och så, men det enda som betyder något är att komma väl förberedda för nästa säsong och vinna igen.



Thiago är om jag förstår det rätt - någon Bundesligaföljare får rätt mig om jag har fel - en playmaker. Typ Jorginho fast bättre. Som styr tempot i matchen åt sitt lag från bakre delen av planen. Som alla bollar ska gå igenom. Som inte vinner särskilt mycket boll, som inte springer som en galning.

Alltså raka motsatsen till det Klopp och Liverpool vill ha i en mittfältare. Hårt jobb, få touch, bollen ska vidare och pressen ska sättas.

Och visst, Klopp har försökt utveckla mittfältet genom att peta in spelare med offensiva egenskaper - Keita och Ox, kanske Shaq och Minamino kan sägas vara i samma kategori - men han har väl aldrig gillat spelarna som förlorar boll men inte tar tillbaka den. Som inte springer tills de stupar.

Av den anledningen har jag svårt att se att det ligger något i Thiago-ryktena. Tror snarare att man behöver placera Thiago i en toppklubb om han lämnar Bayern, och det är ont om vettiga klubbar att placera honom i. Därav Liverpool.

Tror inte Liverpool gör någon större business på mittbacksfronten. Gomez/VVD startar nästa säsong, med Matip som utmanare åt Gomez. Sen kanske någon av junisarna får ta fjärdetröjan. Lovren flyttar.

Edit: Mest av allt vill jag ha ett vettigt alternativ på vänsterback (INTE Milner). En vänsterfotad, riktig vänsterback. Kan någon av U23 ta den tröjan och göra det bra nog behöver ingen köpas, men inte säker på att vi har det i truppen. Plockar gärna in någon med rutin som inte gnäller här. van Aanholt? Cresswell? De duger kanske som backuper. Svår roll att komma in i då Robertson är 100% given när han är fit.

Sedan en vettig winger. En riktig winger. Som gör det Salah/Mane gör, som kan göra det på båda kanterna. Origi, Minamino, Shaqiri, Ox och Keita är alla square pegs in round holes. Ge mig en Felipe Anderson eller något.
Tkr Williams duger som reserv på vb
Citera
2020-07-09, 17:52
  #182
Medlem
Generalanderssons avatar
Liverpool har nu 92p med fyra matcher kvar, klarar Klopp att slå Pep`s poängrekord från 17/18 på 100p? Jag tror inte det, Liverpool ska möta både Arsenal och Chelsea och ett svårspelat Burnley i de tre nästa matcherna.
Citera
2020-07-09, 17:53
  #183
Medlem
Generalanderssons avatar
Hoppas att både spurs och united förlorar ikväll.
__________________
Senast redigerad av Generalandersson 2020-07-09 kl. 17:57.
Citera
2020-07-09, 19:09
  #184
Medlem
preben12s avatar
Snälla ta bort VAR från PL till nästa säsong... Hörna för Tottenham, en Bournemouth spelar trycker ned Kane med två händer i ryggen. VAR kollar men ingen straff???

Tydligen Michael Oliver som är VAR-domare. När ett mål dömdes bort för att Moura liggandes får bollen sparkad på armen/axeln i upptakten till målet mot Sheffield United så sa Oliver att han "följde regelboken". Men det behöver han inte göra här uppenbarligen.
__________________
Senast redigerad av preben12 2020-07-09 kl. 19:18.
Citera
2020-07-09, 19:26
  #185
Medlem
Generalanderssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av preben12
Snälla ta bort VAR från PL till nästa säsong... Hörna för Tottenham, en Bournemouth spelar trycker ned Kane med två händer i ryggen. VAR kollar men ingen straff???

Tydligen Michael Oliver som är VAR-domare. När ett mål dömdes bort för att Moura liggandes får bollen sparkad på armen/axeln i upptakten till målet mot Sheffield United så sa Oliver att han "följde regelboken". Men det behöver han inte göra här uppenbarligen.
Hade spurs fått straff för incidenten mellan King och Kane så hade det isf varit den billigaste straffen i PLs historia.
Citera
2020-07-09, 19:49
  #186
Medlem
preben12s avatar
Det här kan nog vara Tottenhams sämsta match sedan Villas-Boas dagar. Tack och lov att man möter ett odugligt Bournemouth. Hade man mött ett hyfsat lag hade man legat under med ett par bollar.
Citera
2020-07-09, 20:09
  #187
Medlem
Everton - Soton var väldigt bra i första. Svängigt spel, gruffigt och missad straff utöver två fina mål.

Verkar inte ha missat så mycket i Spurs-matchen om man läser här och på twitter.
Citera
2020-07-09, 21:04
  #188
Medlem
Generalanderssons avatar
Otur för Bournemouth att de inte vann matchen, eftersom att de allt i allt var det bättre laget. Nästa hälg så spöar vi kycklingarna på deras hemmaarena.
Citera
2020-07-09, 21:29
  #189
Medlem
Tog Bissakas inlägg på Mings hand?, såg inte riktigt men såg misstänkt ut och hade gärna velat ha en VAR-check på det.
Citera
2020-07-09, 21:37
  #190
Medlem
Disbeliefs avatar
Herregud, alla lag Mourinho tränar nuförtiden verkar sakna självförtroende. Tragiskt att se Spurs nu när dom har José.

Han är verkligen slut som tränare och en jurassic park manager.
Citera
2020-07-09, 21:43
  #191
Medlem
1-0 till Utd på straff. Feldömd tycker jag.
Citera
2020-07-09, 21:47
  #192
Medlem
Svarta-Skatans avatar
Helt sjuk straff som United får, synd om Aston Villa som behöver poängen.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in