Citat:
Ett ämne som finns i skidvallan är PFOA som är klassat som cancerframkallande och reproduktionsstörande. Enligt Kemikalieinspektionen kan den som vallar med fluorvallor drabbas av så kallad fluorfrossa, ett feberliknande tillstånd som kan hålla i sig upp till ett dygn.
Kemikalieinspektionen kan vara något på spåret här. Man bör nog faktiskt ta hänsyn till vallarnas hälsa, även om det skulle visa sig att skidorna glider sämre med alternativa vallor. Kanske skulle tillverkarna satsa på att utveckla någon form av "asbestvalla" istället? Det borde väl gå att få tag på rätt billigt idag, då byggbranschen sedan många år har gått på det där tramset om att det skulle vara hälsofarligt.
Citat:
Vad är det egentligen för klimathot du syftar på - det finns ju trots allt några att välja mellan. Är det förbränningen av olja, kol och gas vi inte påverkar? Eller är det den globala avskogningen? Varje minut avverkas skog motsvarande 27 fotbollsplaner - ofta permanent - för att ge plats för t ex åkermark. Dessa hot står för en stor andel av den ökade mängden växthusgaser i atmosfären och när det sedan regnar förs koldioxid ner i haven som i sin tur försuras.
Men det kanske är hotet om utfiskning av världshaven du syftar på? Knappt 90% av världens fiskbestånd är nämligen överfiskade, dvs man tar ut fisk snabbare än vad den kan föröka sig. Bottentrålning förstör livet på havsbottnarna och ger stora bifångster som sedan dumpas tillbaka i havet igen med små chanser att överleva. Dessutom är tusentals djurarter världen över nära utrotning. Många tusen arter har för övrigt redan försvunnit under de senaste hundra åren, eller är bortom all räddning, fast det är nog helt naturligt.
Nej, vänta, jag tror jag har det! Du menar nog dom enorma sopbergen som västvärlden prackar på utvecklingsländer för en billig penning är något vi inte kan påverka? Jag läste att Indiens största sopberg snart är högre än självaste Taj Mahal! Man ska sätta varningslampor på toppen av sopberget så att inte flygplanen kör in i det. Vilken syn det vore - kanske skulle dom satsa på sopbergsturism i framtiden? Tänk så många nya arbetstillfällen.
Fast alla sopor får så klart inte plats på land, men som tur är täcks ju 70% av jordens yta av vatten! En av nackdelarna med att dumpa sopor i världshaven är dock att det idag beräknas flyta omkring ca 270 000 ton mikroplast i dessa hav, som inte bryts ner och som äts upp av smådjur och därefter förs vidare upp i näringskedjan, ända till oss människor. Jaja, det är väl ändå inget som vi kan påverka antar jag - bara massa skrämselpropaganda från Greta, så att vanligt, hyggligt, folk som sliter i sitt anletes svett snart inte ska kunna ta bilen till jobbet! Vad är det för fasoner!?