Citat:
Ursprungligen postat av
Oggekinn
Hög smäll hördes.
Två personer flydde från platsen snabbt på moped.
Helikopter och skyddsutrustade poliser patrullerar nu området.
Inga nyhetssidor har skrivit något ännu.
Citat:
Ursprungligen postat av
Forumm
Vilken gata?
Citat:
Ursprungligen postat av
Oggekinn
Såg inte vilken gata men de åkte ner från Gottsunda till södra Gottsunda och vidare på Vårdsätravägen
Citat:
Ursprungligen postat av
Oggekinn
Hörde smällen och såg mopedåkarna strax efter 23:00
Alltså, på vilken gata såg du mopeden?
Varifrån eller från vilken gata/del av Gottsunda kom den höga smällen?
Vilka åkte ner från Gottsunda och på vilket sätt åkte de "ner"? Menar du att de åkte mot Gipen från centrala Gottsunda, till villaområdet i Södra Gottsunda och därefter ut på Vårdsätravägen och sedan fortsatte norrut (alternativt söder ut mot Graneberg)? Du bör ju ha sett rätt mycket av flyktvägen i så fall. Om du inte menar att det var polisens patruller, med eller utan helikopter som rörde sig just så.
Mycket är oklart i den här tråden.
Själv hörde jag polishelikoptern hovra i Norra Gottsunda rätt länge, med återkommande intensitet, vid ca 23.30-00.30. Sedan blev det lugnare och spaningen verkar ha upphört ungefär då.
Hoppas bara ingen blev skjuten. Men "en hög smäll" kan ju också innebära något annat.
Var det en bagatellartad grej lär vi inte få höra mer om detta. Den risken finns ju då polisen är på tårna för minsta lilla som händer i Gottsunda, samtidigt som mopedister sällan är grovt kriminella.