Citat:
Ursprungligen postat av
Herceg
Nej. Jag leasar själv via företaget. Det är inte ovanligt att man vill byta bil innan leasingtiden gått ut och då kan det bli dyrt med vissa upplägg. Vissa upplägg innebär att man får betala en procentuell andel av återstående hyror medan andra innebär att bilen säljs och skulden kvittas mot restvärdet vid leasingavbrott. Det är stor skillnad!
Att leasingbolag inte är så noga med skador på bilar leasade till företag kan jag intyga men däremot blir man betalningsskyldig för övermil och får pengar tillbaka vid undermil när fast restvärde tillämpas så där har du fel.
Det där senare óm över/undermil stämmer inte med det vanliga upplägget för finansiell leasing. Eftersom det bestäms ett restvärde som bilen skall lösas för så har leasingtagaren att så göra, detta oavsett om den rullat exakt vad avtalet grundar sig på eller det dubbla, i det senare fallet innebär det då att leasingtagaren är tvungen att betala ett visst överpris för bilen om den rullat längre.
Vid privatleasing då bilen skall lämnas åter när leasingperioden är slut så innebär givetvis övermil att dessa renderar leasingtagaren extra kostnad.
Ett typiskt företagsavtal för leasing av personbil innehåller absolut inget mer än bilen som den levererats, vinterhjul exempelvis, de köps separat av momstekniska skäl.