Citat:
nu när jag läst lite om deras policy blir jag bara sur. läs
http://koncernen.aftonbladet.se/sido...dor.php?aid=17 så förstår ni vad jag menar.
de står att de är " oberoende socialdemokratisk " och socialdemokratin är en ideologi. sen skriver de under redaktionell policy att: "inga lojalitetsband, vare sig till ägare, IDELOGIER, annonsörer eller samarbetspartners, får hindra aftonbladet att skildra verkligheten så ärligt det står i mänsklig makt."
Nu får jag inte ihop det, är jag ut och cyklar eller är aftonbladet det?
Det är en jävligt stor skillnad på en tidnings poltiska färg som avspeglas på ledarsidorna och dess redaktionella material.
Citat:
Märkligt. Hur kan man vara oberoende och socialdemokratisk samtidigt? Även om det är en felskrivning och innebörden kanske är "oberoende socialdemokratin" så är det pinsamt. Fråga dem vad de menar.
Det finns redan förklarat att socialdemokrati är en IDEOLOGI. Inte ett parti.
Citat:
Fråga om de har ngn som helst policy för hur missvisande löpsedlar och rubriker får vara. Eller hur mkt spelrum de tillåter för möjliga dubbeltolkningar, om ni försår vad jag menar. Kommer naturligtvis inte på ngt exempel nu. Men det borde inte vara så svårt att bara slå upp morgondagens tidning och hitta ett exempel.
AB, precis som alla andra journalister i Sverige försöker följa de fastslagna
publiceringsreglerna.
http://www.sjf.se/portal/page?_pagei..._schema=PORTAL
Att de sedan har för vana att pusha gränserna så långt det går är en annan femma. Det kan du gott fråga om.
Citat:
Fråga om de anställda på tidningen skall ta ställning till om en publicering skall göras eller inte med bakgrund till hur en person kan uppfatta publiceringen och hur detta skiljer sig mot självcensur.
Det är inte "de anställdas" jobb. Det ska ansvarig utgivare ta ställning till.