Citat:
Ursprungligen postat av
Rasande-Rose
Haha!
Nädu, hade det funnits bevisning för mord så hade du presenterat bevisen. En film på ett normalt ingripande och fasthållande är inte bevis för något annat än att det var frågan om ett ordinärt polisingripande.
Ska jag presentera bevis?
Det är så välbevakat på filmer och vittnen så jag trodde väl även att du insåg dess dignitet.
Resten överlåter jag till rätten.
Citat:
Ursprungligen postat av
misr
Amerikanska rättssystemet (liksom förmodligen alla rättssystem i världen) har en stark bias till polisers fördel. Jag hoppas förstås att de döms, men jag tar inte ut någonting i förskott. Att männen inte ens är gripna är talande.
För övrigt vill jag instämma med andra i tråden att det finns ett generellt problem med polisbrutalitet i USA, som inte bara svarta faller offer för (även om det ibland kan låta så i rapporteringen). Att poliserna i detta fall är svin är uppenbart. Om de hade rasistiska motiv vet vi däremot inte.
Jo, jag vet. Den här gången har de dock internationella ögon på sig.
De kan aldrig komma undan med det här.
Citat:
Ursprungligen postat av
Browser
Fast dom ber polisen om att ta hans puls och dom beskriver också att han blir medvetslös men polisen sitter kvar med sitt knä pressat över hans hals. Hans avsikt är solklar. Det är liksom inget att diskutera och får dom bara polisen inför en åtalsjury är han rökt. Han var inte likgiltig utan han hade avsikt att ta död på mannen om han inte skulle hävda sinnesförvirring då, men det skulle ingen tro på. Vi såg en avrättning.
Vem ringde ambulans? Som jag fattade det så var det en brandman som var på plats men inte i tjänst och han har väl hörts. Så vem ringde?
Han kan mycket väl ha ett avsiktsupsåt.
Jag betvivlar inte men den historiken.
Han kommer oavsett inte undan ett likgiltighetsuppsåt heller.
Han har liksom hängslen och livrem. All inclusive.
Enligt deras statement ringde polisen 911.
"Officers were able to get the suspect into handcuffs and noted he appeared to be suffering medical distress. Officers called for an ambulance"
Larminfo var att han blödde i munnen..
Har de dödsstraff i delstaten btw?