Citat:
Ursprungligen postat av
GBGPOWWER
Ja alltså jag är 24 år psykisk misshandel efter min mors bortgågn för 1,5 år sedan utmattningsdepression som jag lider av nu, samtidigt en dålig dialog med sin far? Därmed pga dialogen är så skör så blir det ju jobbigt om man hamnar i dålig samtalston vilket gör så att det minsta fel gör så man blir depressiv förstår du ? Eller skall jag förtydliga
Jag förstår precis vad du menar. Vill du veta vad problemet är och lösningen?
Eftersom du har hamnat i den svackan du är i nu när allt är svart osv, gör det att du har svårt att göra något öht och varje liten sak blir enorm. Detg är ett väldigt vanligt fenomen. Du behöver skingra tankana på något annat. Jobb, studier, relationer ja, det allt som gör att du distraherar dig från din mors bortgång.
Har din far asperger eller liknande som du vet om? Det kan ju såklart förvärra saken. Annars skulle jag råda dig till att ta ett ordentligt snack med din far någonstans där du känner dig bekväm/trygg och reda ut vad ni har för problem i kommunikationen.
Jag förstår inte de som sörjer sina anhörigas bortgång dock. Vi dör förr eller senare. Dock kan jag förstå att många investerar sig själva känsomässigt (för mycket) i andra vilket leder till dessa katastrofala följder. Lär dig investera dina känslor på rätt sätt i framtiden så slipper du dessa svackor.