Citat:
Ursprungligen postat av
Statistenidittliv
Vilka bidrag har kvinnor som inte män har? Barnbidraget som ska gå till barnen? Du fick inget barn/studiebidrag under uppväxten?
Kvinnor tar ut mer bidrag och pension, de är än nettoförlust, de borde för samhälles skulll sova mindre och jobba mer (ca 20% mer om det är jämställdhet på arbetsmarknaden som efterågas)
Citat:
Gör kvinnan abort slipper du betala, då har ingen av er något ansvar så vad gnäller du om egentligen?
En abort i sverige kostar ca 10000kr . Det är männen som betalar det . Kvinnor slipper abort och bebismord genom att ta ansvar för sin sexualitet, något de misslyckas med , var 15 minut, dygnet runt alla dagar på året, bara i sverige ( då är vi snudd på världsledande i grenen)
Citat:
Inte fan har staten knackat på hemma hos min sambo och krävt att han ska jobba medan jag käkar praliner i alla fall
.
Det stämmer , han gör det av egen fri vilja, för sig och sin familj, han bidrar även till att de som har det svårt ska få hjälp,
Det kallas ansvar, när man gör något för sig själv och andra, på sin egen bekostnad... inte andras....
varför han ska jobba ännu mer för att little jinder ska kunna ta en latte och en extra abortion eller två i månaden tycker du?
Hade det inte varit mer fair om kvinnor iafall jobbade även fredagar, säg varannan vecka?