Citat:
Ursprungligen postat av
misteriosa
Vad är skillnaden på lokala sparbanker och Swedbank, utöver att sparbankerna just enbart har kontor i sitt lokala område medan Swedbank är mer nationellt. Att sparbanker främst finns kvar i små orter, medan sparbankerna som tidigare fanns i större orter har slagits ihop till Swedbank.
Men är det inte så att Swedbank äger sparbankerna?
Har en vän som gått med i en lokal sparbank i närmaste länet, enbart för att hon inte ville gynna kapitalistiska ägare och rika direktörer med bostäder i Djursholm. Men om Swedbank äger sparbankerna, så är väl inte sparbankerna på något sätt icke-kapitalistiska?
Dessutom, är inte alla banker idag mer eller mindre lika kapitalistiska? Kapitalism är lite förutsättningen för att banker och marknader ska fungera enligt min åsikt, så har svårt att tro på att lokala sparbanker är helt non-profit och antikapitalistiska. I vilket fall, tillbaka till frågan, hon tror att hon inte gynnar Swedbank genom att vara kund i lokal sparbank och att hon inte gynnar något kapitalistiskt system medan jag tror hon både gynnar det kapitalistiska systemet samt swedbank. Är det någon som har koll?
Din vän har faktiskt rätt i huvudsak.
Sparbankerna är stiftelser och lokalt ger de ofta ut stora summor till diverse föreningar och evenemang.
Swedbank äger inte sparbankerna, men sparbanksgruppen är storägare i Swedbank, alltså tvärtom.
Därtill finns det ett samarbete mellan sparbankerna och Swedbank (exempelvis Robur och Internetbanken).
I någon mån är väl alla svenska banker mer eller mindre kapitalistiska idag, men sparbankerna är ett bra alternativ om man vill ha en lokal bank som gynnar ens närområde.