Citat:
Ursprungligen postat av
gärningsman
Häradsbetäckaren hinner ju aldrig lämna kvinnan och barnet för han blev ju sällan kvar hos dom.
Har dessa betäckare ett förhållande så kan du tro att häradsbetäckaren knullar vid sidan av, och massor.
Det är inget anmärkningsvärt i sig, det konstiga är att när vanliga ansvarsfulla män kommer till tals som lämnat frun men kanske själv har full vårdnad för att mamman är missbrukare så är dessa män oavsett svin. Typ. För en familjefar anses aldrig få lämna kvinnan.
Däremot blir kvinnor frittriga och fnissiga när en häradsbetäckare kommer till tals, det är bara gulligt i deras värld med denna karl som knullar allt med bröst. Att han skapar barn som får massa halvsyskon och ensamstående mammor är det ingen som kritiserar honom för. Han är ju "bara en vandrande kuk" som ska befrukta kvinnor så då finns inga krav på honom.
Min kunskap om dessa är som sagt i princip obefintlig, men min ståndpunkt kring det beteendet är att det känns bara avskyvärt och fult.
Om en ansvarsfull man lämnar en kvinna så är det för mig varken bättre eller sämre än om en ansvarsfull kvinna lämnar en man, då det finns anledningar som gör att det är bättre att lämna än att stanna kvar, så ditt resonemang funkar inte för mig.
Jag tycker att den som knullar med allt som har bröst låter rätt ynklig i mina öron, och det är bara tragiskt att en sån hittar kvinnor som går med på det, då det leder till större konsekvenser än så längre fram vad gäller barnen. För mig är det sunt att man som kvinna ställer vissa grundläggande krav på den eller dom män man väljer att ha sex med, för att undvika oönskade barn och dom konsekvenser det kan få, och lite annorlunda krav om det är en relation man söker.