Citat:
Ursprungligen postat av
Ohshit.Cuntwell
Tyvärr saknar du kompetens om detta. När pengarna har blivit värdelösa pga hyperinflation kommer du få köra pengar i en skottkärra för att köpa en liter mjölk så för att köpa en bostad krävs många skottkärror. Bolånen som folk har kommer då också bli värdelösa, den fordran dessa utgör är inte värt något.
Bolånen blir värdelösa såvida du har bunden ränta. Vad tror du att folk betalar för din fastighet om ingen får låna alt. Att räntan är 15-20%?
Det är du som inte förstår skillnaden mellan appreciering och efterfrågan.
Priset rusar i första hand på saker med hög efterfrågan tex dagligvaror. Visst kan priset gå upp eftersom valutan devalverar men efterfrågan är låg eftersom ingen har råd att köpa din fastighet. Oavsett om du bundit din ränta och bolånet minskar i värde så sjunker din fastighet i pris justerat för valutans minskade värde.
Fastigheter skyddar visserligen mot inflation men eftersom de redan är övervärderade är det en dålig hedge i dagsläget. Bättre hedge hittar man isåfall i välskötta aktiebolag som säljer dagligvaror, eller riktiga tillgångar som inte är övervärderade.
Detta är vad som hänt i samtliga hyperinflationsmiljöer tidigare men du som är kompetent kan ju förklara varför det inte skulle ske denna gång.
De enda fastigheter som kan stiga i värde är hyresfastigheter med en oreglerad fungerande hyresmarknad eftersom fler kommer att vilja hyra när ingen kan låna. Sådana hittar man dock inte i det här landet av flera skäl.