Citat:
Ursprungligen postat av
Jof
Resebyrån Apollo ställde in en resa på grund av Corona. Jag hade redan betalt. Flyg och hotell etc.
Apollo skickar ut ett sms där dom säger att dom ska betala betala tillbaka.
”Väljer du att boka av resan återbetalar vi hela resans pris till dig. På grund av hög arbetsbelastning kan det ta upp till 30 dagar innan du har pengarna hos dig. ”
30 dagar har gått och ingen återbetalning har skett.
Jag kontaktar Apollo. Skriver till dom att jag vill ha mina pengar omedelbart. Dom skriver då att det är ”OKLART” när dom kommer att betala. Ber om mitt tålamod.
Dom lånar alltså pengar av mig utan att först fråga om det. Utan ingå avtal om ränta och tid för återbetalning.
Kan detta vara en fråga om bedrägeri eller stöld?
Dom har inte försökt slingra sig undan återbetalningsskyldighet. Med hänvisning till force majeure, oförutsedda situation, avbokningsregler, yttre omständigheter.
Är det rimligt att polisanmäla Apollo? Eller anmäla till ARN bara?
Skulle ni lita på att Apollo kommer att betala?
Det är nog inte brott. Ingen stöld eftersom du frivilligt skickat pengar till dem och inte bedrägeri eftersom de tydligen avser att betala tilbaks pengarna.
Vad gäller att låna utan lov så har de inte gjort det heller faktiskt då du ju har betalat pengarna till dem i förhoppning om att du i framtiden skall få en resa av dem, ja eller det var ju det som var dealen: du betalar först och de levererar en resa till dig sen.
Rent spontant så skulle jag alltså gissa att de har på sig att betala tillbaka till när skulden skulle förfalla till betalning, dvs när du skulle göra din resa. Men detta är bara en gissning, det kan finnas lagar och praxis som säger annat.
Det rör sig alltså om en skuld de har till dig, som uppkommit genom ömsesidigt godkännande (avtal). Det verkar heller inte råda någon skiljaktig syn på detta. Det enda som kan verka tvistigt är datumet får återbetalning av pengarna, men av din beskrivning att döma har de angivit 30 dagar vilket redan passerat. Som någon sagt så är det väl närmast till hands att gå till kronofogden eftersom det knappast rör sig om en tvist i sak.
Andrahandsvalet att gå till tingsrätten med ärendet skulle jag inte rekommendera. Svårt att se hur du skulle kunna få rätt där. Ni verkar ju vara ense om allt relevant i sak och då riskerar du åka på rättegångskostnader för att du startar ett mål i onödan. Däremot kan det hamna i tingsrätten ifall de mot förmodan har invändningar.