Citat:
Ursprungligen postat av
jack.daniels
FYI: om man tillverkar en hatt i alufolie, så är man skyddad från strålarna! Kanske funkar mot corona oxå?

Nu är ju detta ozonhål ett vetenskapligt faktum och ingen foliehatts teori.
Att jag lade till den sista raden är en sak som man kan se på lite olika sätt. Ex att det är bra att folk stannar inomhus när strålningsnivåerna är som högst. Australien har väldigt högt antal hudcansser just beroende på att folk exponeras av hög UV strålning på grund av ozonhålen runt sydpolen. Också detta är fakta och vedertagna sanningar.
Så det är oroande att vi nu har detta väldigt stora och ovanliga hål i norr. Detta TROTS att utsläppen av köldmediegaser sägs ha minskat iom förbuden. Nu har väl inte kina och länder i främst afrika och mellanöstern brytt sig så mycket om dessa utsläpp och det kan vara anledningen till detta massiva hål.
Men visst är det bra att folk är inomhus iaf dagtid för att minska sin exponering av UV strålning. Andelen hudcancer ökar stadigt och lär bli den vanligaste canserformen framöver om man får tro läkarvetenskapen. Så gå du utan hatt. I australien så är det lag på att ex barn SKALL ha hatt på sig på stränderna när de är ute i solen..just på grund av den kraftiga UV strålningen.
Hög UV strålning ger också sämre skördar vilket kan påverka även USA och Europa om detta hål stannar en längre tid. Så innan du rekommenderar foliehatt så kanske du borde läsa lite vetenskapsfakta.