Citat:
Ursprungligen postat av
Farbror Fazer
Är nog snarare coronatorsk på andra sätt. Har varit dålig på att spara över tid men Corona var det som behövdes för att jag ska ta tag i det och har aldrig lagt in så mycket pengar i sparande som nu. Jag har alltså haft alldeles för mycket som legat värdelöst placerat i fonder som knappt ger något eller inte alls. Är coronaspartorsk då kanske?
Hoppas det löser sig snart för er som både har det knapert och sedan plötsligt blir av med jobbet på det, ingen kul sits. Efter att ha skjutit på det utan anledning i 6 år är jag med i a-kassan för första gången så tyvärr får man väl säga att corona bara har varit positivt för min del

Skulle inte klassa dig som coronatorsk, du är coronamört på sin höjd.
Coronatorskar är snarare typ folk som rökt & jobbat på restaurang med noll sparande och inte haft akassa för "de får ju alltid jobb".
Visst coronatorsk kan också vara överskuldsatt som blivit permitterad och slagit kärringen så att hon stuckit och nu är han där själv med överbelåningen och snart ute.
Annars är inte vanliga permitterade coronatorskar i mitt tycke. Nu är det inte jag som gjort trådstarten, så egentligen är det snarare TS som borde klarlägga vad som avses mer precist med att vara en coronatorsk.