Citat:
Ursprungligen postat av
Vindpuss
Så jävla ängsligt och så mycket yta hos Marie, blir helt tokig.
Ja, det är helt makabert att folk är så fixerade vid yta då det gäller hus idag utan att se till att grunden är av kvalitet.
Inredning och skit, det kan väl vem som helst pyssla med allteftersom när man bor i ett nytt hus. Men hantverksjobb, hitta bra hantverkare, det är ju det som är själva ångesten med att bo i hus.
Men folk ÄR så ytliga idag.
När vi skulle sälja vårt gamla hus vi fått i arv syskonen, så var jag orolig hur mycket vi skulle få för det (ett gammalt nedgånget dödsbo), men syskonen visste att fixa ytskikt skulle ge mycket extra stålar. Jorå, vi trissade upp det miljoner med det.
Fattar ingenting. Dolda fel och sånt kunde vi ju skriva oss fria ifrån, då huset var ett dödsbo.
Jag vet ju vilket jobb de måste haft med nytt rörsystem etc efteråt.
Bill, stackarn, med den bukfettsmagen, lever farligt med sitt slit.
Och nere i den där fängelsegrottan de fokuserar på att fixa till, så har de alltså tvättmaskinen, där Marie får riskera livet för att ta sig till tvättmaskinen, där hon gått nerför en trasig stentrappa.
Alltså det är SÅ primitivt detta hus.
Men de skiner och är lyckliga (?) i tv.
Bäst så, när de har en tv-serie om sig.
De kanske förtränger att Bill sliter ihjäl sig och att det inte direkt är ett avslappnat semesterboende?
Det är nog svårt att bita i det sura äpplet, att detta kanske inte var så lyckat projekt.