Citat:
Ursprungligen postat av
ratioa
Om du läser domen inser du att det hela var objektivt sett ganska oskyldigt. Målsäganden själv säger att allt blev mycket värre när facket skulle göra en grej av det.
Och om du läser längre än FB så inser du också att det är ett oacceptabelt beteende på en arbetsplats. Visst kunde det ha lösts där och inte i domstol. Så görs det oftasts och ingen får någonsin läsa om det.
Men juckar man mot någon på jobbet måste man inse att det får konsekvenser. Det behövs att några ärenden dras till domstol för att även dom största idioterna ska förstå. Nej jag tar tillbaks detta några. Det behövs att många fall dras till domstol för att idioterna ska förstå. Vi har alla träffat på dom kollegorna som inte har någon som helst koll på vad som är acceptabel nivå gentemot sekreterare eller för den delen alla som dom betraktar som underställda. Dom kommer inte att ändra sig i första taget.
Sen ska ingen dömas hårdare för att skapa ett prejudikat. Jag ser inte att så är fallet här men faran finns i tingsrätter om dylika fall blir vanligare.