Citat:
Ursprungligen postat av
neuron-drone
Tjatade i 3 dagar på att få komma till vårdcentralen och ta ett snabb-Hb. Jag beskrev mina symptom som mycket allvarliga. De sa kom om några månader, du får inte komma in. Tredje gången sa jag att jag måste få komma, och fick det. Första gången sa jag att då måste jag till akuten. De skällde och sa att jag får inte besvära dem.
Väl på vårdcentralen konstaterades allvarlig blodbrist och nu är jag på sjukhus och får inte åka hem istället. Fått fyra påsar blod och en påse järn.
Hur kan vårdcentralen be en vänta när man kan ta tre steg och sen måste slänga sig på golvet? Att man är blå om läpparna och ingen färg i ansiktet? Att resa sig ger en puls på 145 och ont i hjärtat?
Tror de man fejkar eller vad är problemet?
Ja de tror att man fejkar. Jag bråkade om att exet behövde vård på en vårdcentral och även att något var fel med hans hjärta som sjunkit ner till 57-58 i hjärtslag och sedan ner till 43. De lovade att kolla honom eftersom jag krävde prover, precis som jag bråkat om psykisk hjälp åt honom, mediciner och remiss till psyk varpå det tog månader innan mediciner sattes in, ingen remiss inte heller koll på hjärtat.
Jag själv hade helvetet på Ritalin efter några timmar och bad om korttidsverkande eftersom jag inte kunde andas, hade hosta, halsont och en vilopuls efter stesolid på 117 och inte orkade gå o prata om massa annat. (Min normala puls är liksom exets omkring 63-68)
Ett av hans lägre puls jag tog
http://www.bilddump.se/bilder/20200326010235-176.10.212.124.jpg
Min egen med bröstsmärtor på Ritalin
http://www.bilddump.se/bilder/20200326010420-176.10.212.124.jpg varken psykiatrin tar mina biverkningar på allvar och min värdelösa vårdcentral skiter fullständigt i alla undersökningar man ber om. Var rädd för att uppleva viruset och trodde att det skulle vara Ritalin gånger 20. Om jag haft det, är nageltrång värre. Så jag väljer att tänka att om min kropp försöker dö på mediciner, kan jag absolut inte vara sjuk nu när jag mår så här tipptopp. Tänkte sticka till de bägge vårdcentralerna imorgon och hosta personalen i ansiktet för all hjälp man haft av dem. (Nej såklart inte men den ena ska jag kräva river en felaktig faktura de skickat trots att jag sagt till om att den är fel. Ska bli kul att prata med vårdaporna... Eller inte).
Du måste förstå att inom vården arbetar det otroligt mycket hypokondriker och de projicerar eftersom de inte kan se att någon är sjuk. De överskattar kompetensen regelbundet också. Ville visa dig o du kan se att när två har helt olika resultat hela tiden när de mäter, är det deras hjärtan som avviker, inte maskinen. Förstår smärtan du hade vid 145. Min vilopuls låg normalt annars omkring 111-127 när jag mådde riktigt dåligt. Varför ser liksom blodtrycksmätaren när jag är dålig, men inte vården? För att de inte undersöker någon de skiter i.
Citat:
Ursprungligen postat av
Glumfi
Tog bara temp en ggn.
Haft vag känsla av halsont som kommit och gått.
Låter osannolikt med något som ger andningsbesvär parallellt med covid. Men vem vet.
Finns ett holländskt bolag som säljer covid-19 tester för 19,50 euro. Samma som Storbritannien beställt. Dock måste man vara registrerad vårdgivare för att få köpa.
https://m.sensitest.nl/index.php?p=&m=corona&r=
Jag hoppas det.
Läste att testerna inte är tillförlitliga och inte får marknadsföras här. Jag mår så himla bra nu så jag tänker att jag absolut inte kan ha drabbats av covid-19 och återhämtat mig med bara små skumma symptom först och sedan 2 o 1/2 dag som sjuk och då mestadels pigg och välmående (har känt mig dålig sedan bra i vågor). Bara huvudvärken kvar.
Har inte riktigt greppat vad det är: Internal feber, om de hävdar att det är psykiskt. Jag har haft noll ångest, stress eller oro men det stämmer ju med värmekänslorna utan temperaturhöjning. Måste haft någon förkylning från exet. Finns nog flera saker som går som ger hosta.