2026-07-28, 02:41
  #15193
Medlem
omigas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Skaggstromp

(vi vet senare att det inte var serienummer utan något slags tillverkningsnummer från någon del av vapnet)


Det du hänvisar till är ett monteringsnummer, ett förföriskt villospår som sannolikt bidrog till förvirringen, både här och inom PU.

För den inbitne: S&W-revolvrar har, utöver det officiella serienumret, även ett femsiffrigt monteringsnummer stämplat under kolven (på senare modeller sitter det på ramen).

Detta interna monteringsnummer användes i fabriken för att hålla ordning på delarna när vapnet plockades isär, provsköts, justerades och sattes ihop i olika omgångar.

Det märkliga är att S&W:s monteringsnummer råkade sammanfalla med Hämmerlis serienummer, både till längd och nummerserie. 61575 var alltså också ett gammalt monteringsnummer hos S&W!

Eftersom S&W ibland hade två synliga nummer stämplade på revolvern har det hänt att vapen registrerats med fel nummer i vapenregistret.

CA:s vapen skulle alltså ha kunnat vara ett sådant fall.

Men så var det inte. I stället råkade hans Hämmerli bära ett nummer som passade perfekt in i just den serien.

Osannolikt, men samtidigt typiskt för CA. Miljonvinster som försvinner. Skott i televisionen. Och så en namne i stugområdet som polisen talat med, som lovar att komma in med vapnet.

Det var sådan han var. Ovanlig.

Men någon gång tippar lasset. Statistiken hinner liksom ifatt.

Varje enskilt indicium mot honom kan avfärdas som en märklig tillfällighet. Det är något Gunnar Wall ofta påpekar.

Men när de osannolika händelserna staplas på varandra svänger till slut hjulet.

Casinot vinner alltid.

Och det är någonstans där vi finner CA. Antingen var han en osannolik skuggfigur som lyckades kombinera extrem tur med extrem otur – eller så var han helt enkelt Olof Palmes baneman.
Citera
2026-07-28, 09:21
  #15194
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Faderlig
Varifrån kommer den faktan?

Ifrån Sonny Björk bland annat.

Hämmerlipistolen kaliber 22 kan inte jämföras med Magnumrevolver 357 i "svarta" sammanhang.
Pistolen är helt enkelt inte speciellt attraktiv i kriminella sammanhang, och dess prestigeområde ligger helt inom sportskytte, där pistolen hålls mycket högt.
Såsom Christer själv uppgav sig bektrakta sin tävlingspistol. En klenod han aldrig skulle avhända sig.

Det fanns således inga ekonomiska incitament att svart sälja Hämmerlipistolen. Tvärtom, allt skulle vara nedsida vid sådant förfarande..särskilt om man beaktar Christers omständigheter i övrigt.
Citera
2026-07-28, 09:31
  #15195
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Faderlig
Hur cementerar det det?
Var den träningen inriktad på revolverskytte? Och hur vet vi att CA hade planerat att komma och isåfall tagit ut sin revolver?

Christer missade vid relevant tidpunkt aldrig en träning enligt alla tillgängliga materialuppgifter.
Även om nu Christer, emot förmodan, skulle ha förvarat sina vapen i bankfack i Februari 1986, så är han tvungen att hämta ut dem senast på Fredagen den 28 Februari eftersom han annars inte skulle ha vapen att träna med Lördagen den 1 Mars.
Christer själv uppger att han alltid hämtade ut sina vapen från sitt påstådda bankfack inför säsongsstarter.

Han hade naturligt inga incitament för att bara hämta ut ett vapen åt gången.
Enligt hans egenuppgiva uppgifter så skall han alltså ha hämtat ut vapnen ur påstått bankfack i närtid till Lördagen 1 Mars..och vapnen förvarade han därefter i sin lägenhet på Hälsingegatan.
Citera
2026-07-28, 09:36
  #15196
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Skaggstromp
Kanske långsökt, men det skulle kunna vara för att försöka dölja förväxlingen av serienummer.

Det skulle kunna ha gjorts efter efterlysningen av revolvern (men med pistolens serienummer) i Efterlyst.

Eller tidigare. Kanske redan vid första kallelse.

Kanske hade han hela tiden koll på att serienumren förväxlats i vapenregistret, eller så var det via polisen som han blev varse detta.

Man skulle kanske kunna undersöka om serienumren var fel redan hos vapenbutiken, på licensansökan och efterföljande licens, eller om de enbart var förväxlade i polisens eget register.

Ytterligare en tanke: gjorde han sig av med .22an sent, och var detta den egentliga anledningen till att han slutade i APK? Inte åldersförändringar av synen, som han själv påstod. Hur skulle han fortsätta utan .22-pistol? Den är ju grunden i hans sportskytte.

Minns inte årtalet han slutade i APK nu på rak arm! Sammanfaller det hyfsat med Efterlyst-sändningen eller nåt annat så kan det vara intressant.

År 2008, året då Christer begår självmord, så var Christer fullt medveten om att PU eftersökte hans försvunna Magnumrevolver, och att de hade uppdagat den tidigare förväxlingen av serienummer.
Det borde snarast legat i hans intresse att förväxlingen rättades till.

Magnumrevolvern var sedan länge försvunnen, och de juridiska turerna runt försvinnandet var sedan länge preskriberade, något som Christer naturligtvis också var fullt på det klara med.
Citera
2026-07-28, 09:42
  #15197
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HemmaslagenWasabi
Någon närstående kan ju faktiskt tagit vapnet utan att uppgett detta också? Vet inte om han var utsatt för kronofogden men han kan ju rent av bett någon utan skulder att hålla vapnet så att dom inte hade mätt ut vapnet om det betydde så mycket för honom som du är inne på



Passregler ändras då och då. Efter 11 september skulle man visa ena örat på passbilden. Såg inte klokt ut men så var det. Det kan inte varit så att man i början av nittiotalet tog passbilder utan att folk fick ha glasögon på då detta kan ses som en slags maskering och att man vill se ansiktet så rättvist som möjligt när man i senare skede använder passet för identifiering?



Också intressant. Visst, han såg dåligt och det kan varit en anledning. Men det kan ju också vara en anledning att slippa bära glasögon. Operationen sker i början av nittiotalet när han börjar bli intressant i utredningen. Kanske lite långsökt..



Just när folk slutar med olika saker kan ju bara ske plötsligt. Det som dock är konstigt är att han genomgår en operation som förbättrar hans syn men har som argument att han slutar för att han ser dåligt.. En vapenintresserad hade väl snarare taggat till och skjutit ännu mer nu när synen plötsligt blivit ännu bättre? En sak som skulle kunna förklara detta vore om hans fotointresse blev större och att han lade tid på detta i större utsträckning istället. Även inom fotografi är bra syn en tillgång

Hans mående har nog varit sådär i början av nittiotalet och det kan också förklara att man plötsligt bara slutar med något. Det måste man ha med sig

Christer hade ingen som kunde "hålla" Hämmerlipistolen åt honom år 2008.
Han var mol allena. Närmast totalt isolerad emot omvärldskontakter av något som helst socialt slag.
Även om han haft någon individ som skulle "hållit" vapnet åt honom, vilket han inte hade, så skulle fullt naturligt denna individ ha agerat efter Christers död och återlämnat pistolen till dödsboet.

Den försvunna Hämmerlin är ett stort mysterium.Det finns bara helt osannolika förklaringar till varför den är spårlöst borta efter Christers självmord..samt en lite mindre osannolik förklaring.
Citera
2026-07-28, 10:55
  #15198
Medlem
Faderligs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lookalike
Christer missade vid relevant tidpunkt aldrig en träning enligt alla tillgängliga materialuppgifter.
Även om nu Christer, emot förmodan, skulle ha förvarat sina vapen i bankfack i Februari 1986, så är han tvungen att hämta ut dem senast på Fredagen den 28 Februari eftersom han annars inte skulle ha vapen att träna med Lördagen den 1 Mars.
Christer själv uppger att han alltid hämtade ut sina vapen från sitt påstådda bankfack inför säsongsstarter.

Han hade naturligt inga incitament för att bara hämta ut ett vapen åt gången.
Enligt hans egenuppgiva uppgifter så skall han alltså ha hämtat ut vapnen ur påstått bankfack i närtid till Lördagen 1 Mars..och vapnen förvarade han därefter i sin lägenhet på Hälsingegatan.
Det är alltså inte cementerat utan ett antagande. Visserligen ett grundat sådant.

Vi vet fortfarande inte om CA tänkte dyka upp på just den träningen. Vi vet ju att han faktiskt inte dök upp, så det finns en rätt stor möjlighet att han inte hade tänkt det.

Det kan ju vara så att han var sjuk, som han själv säger, och därför varken hämtade ut vapen eller gick på träningen.

Det är en så klassisk grej i de här trådarna att ta saker ett steg för långt. Vi kan inte cementera saker föränn de är helt bekräftade.
Citera
2026-07-28, 12:29
  #15199
Medlem
omigas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lookalike
Det synes sålunda föreligga rimlig grund till ett antagande att pistolen avsiktligt tagits från Christers lägenhet.

Den vidare naturliga frågeställningen blir härmed..Varför?

Jag tror att svaret på den frågan kan vara ganska enkelt och inte nödvändigtvis ha något samband med vad som hände med hans Smith & Wesson.

Den aktuella dagen 2008 hade Christer 3 kronor på lönekontot och 16 kronor på sparkontot. Tidigare hade han delvis kunnat klara sin ekonomi med hjälp av brygg-pengar från arvet efter modern, där bland annat sommarstugan ingick. Vid den här tidpunkten tycks dock hans ekonomiska situation ha varit mycket pressad.

Mot den bakgrunden är det inte svårt att föreställa sig att han kan ha avyttrat sådant i lägenheten som hade ett ekonomiskt värde, möjligen även Hämmerli-pistolen, trots att han tidigare hade beskrivit den som en klenod.

En olycksalig resa nedåt i Maslows behovstrappa.
Citera
2026-07-28, 15:55
  #15200
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av omiga
Jag tror att svaret på den frågan kan vara ganska enkelt och inte nödvändigtvis ha något samband med vad som hände med hans Smith & Wesson.

Den aktuella dagen 2008 hade Christer 3 kronor på lönekontot och 16 kronor på sparkontot. Tidigare hade han delvis kunnat klara sin ekonomi med hjälp av brygg-pengar från arvet efter modern, där bland annat sommarstugan ingick. Vid den här tidpunkten tycks dock hans ekonomiska situation ha varit mycket pressad.

Mot den bakgrunden är det inte svårt att föreställa sig att han kan ha avyttrat sådant i lägenheten som hade ett ekonomiskt värde, möjligen även Hämmerli-pistolen, trots att han tidigare hade beskrivit den som en klenod.

En olycksalig resa nedåt i Maslows behovstrappa.

Jag tycker ändå att det förefaller osannolikt.
Dels så var det inte direkt första gången som CA hade noll på kontot.
Vidare så skulle han fått mera pengar för sin Hämmerlipistol vid en legal försäljning. Legal försäljning hade naturligtvis lämnat dokument varpå sådan transaktion kunnat påvisas. Särskilt som Hämmerlins serienummer var Magnumrevolverns utifrån vapenregistret.
Dessutom..vem skulle han ha sålt Hämmerlin svart till?
CA var att betrakta som närmast totalt isolerad socialt. Jag tror inte att han ånyo sprungit ned till Cafe Opera (med typ 19 spänn på fickan) för att där slå sig i slang med random skum typ. Jag tror naturligtvis inte att det skedde år 1992, eller något annat år heller.
Jag tror särskilt inte att Christer sålt sin Hämmerli svart under de sista åren eftersom hans skick och övriga sociala omständigheter i stort ger vid hand osannolikheten i denna spekulation.
Dessutom så tror jag att den älgstudsare han sköt sig med skulle ha avyttrats i första hand före Hämmerlin. Jag vet visserligen inte ekonomiskt värde på dylik tingest, men vi vet ju att Christer hade för vana att pantsätta andra vapen än just Hämmerlipistolen när han var i akut behov av lite pengar.
Älgstudsaren fanns bevisligen i lägenheten i samband med självmordet..och några övriga vapen var väl inte pantsatta vid relevant tidpunkt?
Citera
2026-07-28, 16:23
  #15201
Medlem
omigas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lookalike
Dessutom..vem skulle han ha sålt Hämmerlin svart till?

Ja, någon skönhet är den inte, och den varken skrämmer eller imponerar. En ärtpistol i en förvuxen kropp.

Jag ägnade detta en tanke för några år sedan:

G61575 – CA Hämmerli 215 i kaliber .22 LR
G61576 – fanns i Sverige
G61577 – såldes i Berlin 2020 för $847.00, försedd med ett svenskt klistermärke med texten ”Pistol Jämtland”.

Så modellen har tydligen ändå ett visst samlarvärde. I Sverige går de i dag för cirka 5 000 kronor.

Notera det praktiska fodralet med dragkedja:
https://ctfirearmsauction.com/auction_item/hammerli-international-model-215-22lr-pistol-2/
__________________
Senast redigerad av omiga 2026-07-28 kl. 16:32.
Citera
2026-07-28, 17:43
  #15202
Medlem
Skaggstromps avatar
Kollade protokollet från husrannsakan i Vedahöjden den 17:e januari 1995. Det avslutas med:

"I vapenskåpet fanns en pistol av fabrikat Hämmerli kal.22 samt ett kulgevär av fabrikat Anschütz kal .22 long. Det fanns dessutom ammunition av flera olika fabrikat med kal. 30-06, 22 samt 22 long. Dessutom fanns hagelpatroner av olika fabrikat och typ."

Så den 17:e januari 1995 hade han iallafall kvar pistolen. Det står klart.
Citera
2026-07-28, 17:46
  #15203
Medlem
H24s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Skaggstromp
Kollade protokollet från husrannsakan i Vedahöjden den 17:e januari 1995. Det avslutas med:

"I vapenskåpet fanns en pistol av fabrikat Hämmerli kal.22 samt ett kulgevär av fabrikat Anschütz kal .22 long. Det fanns dessutom ammunition av flera olika fabrikat med kal. 30-06, 22 samt 22 long. Dessutom fanns hagelpatroner av olika fabrikat och typ."

Så den 17:e januari 1995 hade han iallafall kvar pistolen. Det står klart.

Det är en del administrativt meck att sälja ett vapen. Kanske var han så dekad att han inte orkade och behövde pengar snabbt. En kamrat i skyttevärlden utnyttjade det och köpte den kontant.
Citera
2026-07-28, 17:56
  #15204
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av H24
Det är en del administrativt meck att sälja ett vapen. Kanske var han så dekad att han inte orkade och behövde pengar snabbt. En kamrat i skyttevärlden utnyttjade det och köpte den kontant.

Svart?

Det förefaller osannolikt och Christer A hade dessutom inga kompisar i skyttevärlden,eller någon annanstans heller vad det anbelangar, frånsett kusin L samt broder Kurt.
Kontakten med kusinen upphörde helt efter tidpunkt för MOP.Kontakten med brodern var sedan flera år mycket sporadisk.
Christer slutade med sitt sportskytte redan i samband med att Polisen hör av sig för första gången 11 Januari 1994, och pistolen finns där den bör finnas..i Christers vapenskåp Vedahöjden i samband med husrannsakan där 1995.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in