Citat:
Ursprungligen postat av
Lund-NoGo-zone
Telia kan inte växa. De är redan maxade i sina marknader, efter att de tvingades lämna en hel del länder. Enda chansen för tillväxt är nya affärsområden. TV i mobilen? Tror inte på det. Men jag kommer inte heller att ligga länge på mina bottenfiskade Telia.
Du kan få analysera Tele2 också...
Skillnaden mellan Telia och Tele2 ligger i ledningen.
Medan Telia styrs av sossekarriärister och ryggkliare med treack-record att göra dåliga strukturaffärer så är Tele2 privat förvaltat.
Christina Stenbeck handplockades av en mycket duglig affärsman som bäst lämpad i barnaskaran. Hon har i sin tur handplockat rådgivare och fått stöd av den erfarenhetsbas och kunskapsstruktur som pappa Jan byggde upp.
Tele2 har en utmärkt historik av strukturaffärer och extra utdelningar. De har även nu tagit täten på 5G i Sverige.
Tele2 köper man för att man litar på att Stenbeck kramar vartenda öre hon kan ur den firman och utvecklar den mot framtiden.
Telia?? Den aktien är för såssar och pensionärer.