Citat:
Ursprungligen postat av
skogshuggar3n
P/e för börsen är mellan 15-20, det är inte högt utan lågt. Eftersom räntan är låg och kommer fortsätta att vara låg. Alla vet dessutom varför vinsterna har varit lägre i år, och alla vet att vinsterna kommer att vara högre nästa år. Börsen ska upp, så att jag kan köpa cykelhållare till bilen.
Det går inte att vaccinera bort masshysteri så eventuella vaccin kommer att vara verkningslösa på lång sikt.
Dessutom finns det flera bolag som har P/E omkring 5-10 nu mer årets vinster. Ta exempelvis Magnolia Bostad. Hyresbostäder måste ju vara bland det säkraste som finns sett till intäkter och de har P/E 4.81 just nu.
Det jag annars gjort nyligen är att flytta bort allt jag hade från Global fonder till en Europa fond. Pensionen ligger i aktiefonder och även om börsen skall upp så tror jag varken Microsoft, Apple, Google eller Facebook skall upp. Där har vi ju minst 20% av en normal "global" aktiefond.
USA börsen är extrem. Inte börsen generellt. En Europeisk aktiefond kan nog gå rätt bra framöver. Förutsatt att Brexit löser sig och inget land i Europa är korkat nog att köra en lock-down till.
Vaccinet är inte till för sjukdomen utan det syftar till att ge politikerna en utväg där de kan rulla tillbaka restriktionerna utan att behöva erkänna att sjukdomshetsen är överdriven.