Citat:
Ursprungligen postat av
GaretheGOLFERbale
S&P 500 Index 2,736.56
-3.07%
Kraftigt ras i New York
Ni som bettar i tomma intet,
hur har ni räknat på företagens framtida vinster? Är uppriktigt intresserad av era analyser och kalkyler.
Vad säger ni andra? Kommer marsbotten att hålla i början av maj?
Jag tycker själv börsen är för högt värderad och som jag tidigare skrivit så liknar värderingarna de som var på andra halvan 90-talet.
Då drevs värderingarna upp av en extrem framtidsoptimism med en "evig" högkonjunktur som idé. Denna skulle skapas av att Kina och tigerekonomierna växte... jag globalismens frälsning helt enkelt.
Idag är det lite annorlunda, PE drivs upp av den låga räntan. Vinsterna behöver inte öka så mycket för att matcha en nollränta, framtida vinster blir extremt attraktiva med denna låga realränta.
Någon gång sker ju en korrigering av världsekonomin men dessa höga vinstmultiplar kan hålla på länge. Men det är svårt att vara värde-investerare i den miljön.