Citat:
Ursprungligen postat av
Lucas49
Visst är det rysk roulette med medbogarnas liv att öppna. Kan lätt bli lite av en champagne effekt och mycket svårt att kontrollera när väl restriktionerna lättas på. Lite"släpp fångarna loss det är vår"
Men det är givetvis valet i nov som avgjort att Trump nu stödjer revolterande extremister med kaos som följd och då av bara farten eller troligen medvetet underminerar dom folkvalda. Faktiskt agerar svage Trump lite som självaste Lenin en gång gjorde när han sa sig vilja befria massorna. Kanske Trump också vill bli balsamerad och till allmänt åskådande, vem vet.
Vilket som, en återhämtning av ekonomi till fornstora dar kan Trump fett glömma inte minst då han ju inte ens kan leda landet i den megadjupa kris som nu skakar USA, kaoset verkar ha permanentat sig. Och Trump är ju tyvärr Trump så även om jag inte är född pessimist så tror jag det kommer bli värre innan det vänder märkbart uppåt om något år eller två då kommandobryggan är tom och reven många.
Fast en ny president efter nov 2020 som inger förtroende tillit och styrka kan kanske förbättra oddsen för USA.s närmsta framtid och skynda på återhämtningen. Men även med en stark erfaren ledare kommer det nog att bli en jätteuppgift att dra igång företaget Amerika.
Återhämtningen av US ekonomi kommer ta ytterst långtid den ekvationen är rätt enkel att se, Oavsett hur än mycket man försöker få igång US så kommer delar av landet stå stängt för vissa delstater skyddar sin befolkning medans andra följer Trumps order för dem är rädda att få skit för ngt dem inte gjort!
Man ser ett mönster där det är demokratiska guvernörer så är viljan hålla stängd delstat och skydda befolkningen större än vad dem på den republikanska sidan gör, Den del stat som oroar mig mest är Florida där dem verkar vilja öppna upp stränderna runt kusterna problemet är bara leka med folks liv och lem verkar vara mer av intresse än skydda sina medborgare!