Citat:
Ursprungligen postat av
PappaTribe
Hej!
Jag har de senaste 4 dygnen enbart kunnat sova 5-20 minuter per natt, huvudet är på helspänn hela tiden. Har alltid haft svårt med sömnen men aldrig att jag har sovit under 5h per natt om jag inte blir drabbad av restless-legs såklart.
Har provat följande saker innan läggdags
- Melatonin (ingen effekt)
- Theralen (Zombie, myrkrypningar från h-etet efter ett tag)
- Sifrol (mot restless-legs)
- Promenad
- Varmt bad
- Stängt ner all form av elektronik och haft det mörkt och svalt i rummet
- Musik
Vill helst inte ta några mediciner för detta problem då jag tycker att jag provat tillräckligt med olika mediciner redan.
Har tänkt på om man ska inhandla alkohol och prova den vägen men kanske inte är så smart?
Är det någon annan som haft liknande problem isf hur gick ni till väga för att få en god sömn igen och är det något oklart i det jag skrivit så fråga gärna!
Man somnar enklare av alkohol, men det kommer ju utveckla både en tolerans och beroende. Tro mmig, det är trist att vara alkis. Prata med en läkare istället. Säg sanningen om att du aldrig får sova, och att du ibland dricker en skvätt för att sova, och att du fått ett par imovane av en kompis och dom sov du bra på. Imovane är ett riktigt undermedel för sömn om man har förbannelsen sömnproblem! Ytterst synd att man måste ha recept, för det är verkligen ett jämrans bra hjälpmedel för såna som oss ts!
Försök hitta en BRA läkare och prata med, se bara till att du kan lämna drogtest innan ifall dom vill ha ett innan du får receptet det är ganska vanligt!