Din mobiltelefon skulle nog överleva rymdmiljön i år och årtionden. Men utan kontroll över vad den tumlande kameran pekar på och utan förmåga att sända någon data till Jorden så vore det föga användbart. Det kan inte finnas någon vetenskaplig eller militär eller kommersiell annan användbarhet av en sån sak som det är idag, när det gäller kameror. Man måste hitta på nåt sätt för dem att sända sensordatan till någon som vill ha den.
https://en.wikipedia.org/wiki/Small_...emtosatellites
Såna grejer har prövats, och lär bli allt vanligare. Googla hur överlevnadstiden har varit. Jag gissar utan att behöva vara modig på att det gått väldigt bra för själva hårdvarans överlevnadstid. Men att tillämpningarna har uteblivit än så länge.
Astrofysiker är snorkfröknar och klagar på att utrustning som inte monterats i clean rooms och kalibrerats enligt deras behag, inte trovärdigt kan urskilja ens en galaxhop på rödskift 1.3 från en på rödskift 1.5. Och hur tusan skulle man då kunna bidra till kosmologin??? Jösses, please resurrect again!