Från den länkade artikeln.
Citat:
En man i 55-årsåldern sitter anhållen för att ligga bakom bomben som hittades av en slump i ett stort underjordiskt garage på Gullviksborg i december.
Mannen var under 90-talet medlem i Hells Angels och betecknas som något av en bombspecialist. Förra året granskades han under utredningen av Termosligan.
Citat:
Mannen är känd av polisen sedan länge och dömd 19 gånger. Han har i många år umgåtts i kretsen kring Hells Angels, och var medlem åtminstone en tid under 90-talet. Sedan dess har han flera gånger dömts för brott kopplade till bomber. För några år sedan erkände han att han tillverkat en bomb med drygt två kilo dynamit, som sen transporterades till Hammenhög där den var på väg att användas i ett flerfamiljshus.
Citat:
Polisen grep för snart två veckor sedan en yngre man, i 25-årsåldern, misstänkt för bomben i garaget på Gullviksborg. Han sitter fortfarande häktad.