Det är jobbigt ibland. Åkte tåg och hade endast kontanter... Var tvungen att sitta på toan och låsa in mig för att komma hem. Har flertal förslag på hur man kan fortsätta betala med kontanter som är i säkerhet ifrån rån. Dock kan det ge extra arbete för företaget till en viss del. Men som tågbolaget i det läget jag satt i förlorade dom 120:- på. Trots att jag pengar på mig, men tar endast kort

Ärlig som jag är berätta jag det för kontrollanten när jag gick av. Hon skrattade och sa att jag endast hade behövt berätta det, haha.
Det positiva för staten, skatteverket osv med förminskning av kontant betalning och istället pushar bankkort är att man kan kontrollera det hela mera. Skattefusk osv.. Vilket är bra. Men man ska inte skjuta bort det kontanta helt.
blir man rånad nu blir man ej av med det man har på sig för tillfället.. Istället kidnappad som är ännu värre. Man blir kidnappad och blir hotad att säga koden tills ens bankkort. Vilket dock inte har en aning om hur vanligt det är, tror mkt ovanligt.