Citat:
Ursprungligen postat av
T-1000
Satt och glodde igenom hela reklamfilmen.
Nu när man läser de flesta kommentarerna här så ser man ju också hur jävla lättkränkta ni super-svenskar verkligen är! Kom ihåg att vi bara är 10 miljoner, så ni som är super-inavlade kan sluta slå er för bröstet som om ni byggt hela världen. Jävla idioter!
Vi är väl snarare 6-7 miljoner
Trots detta har vi upptäckt t.e.x 19 av grundämnena i periodiska systemet.
https://feber.se/vetenskap/manga-svenskar-som-upptackt-grundamnen/297148/
Svensk industri och patent är i förhållande till storleken inget annat än imponerande.
Naturligtvis har vi samarbetat med främst andra vita europiska hjärnor för att nå framgång men med all säkerhet har utbytet i förhållande varit större från oss än till oss.
Väldigt få vetenskapliga upptäckter och kulturella utryck värda att nämna de senaste 200 åren kommer utanför ett bälte i Europa samt några europeiska ättlingar i europeiska kolonier.
En del på senare tid kommer i ärlighetens namn från hög-IQ länder i ostasien som Japan men bygger i princip på att man fick sin industri och universitet uppbyggd med hjälp av av väst efter WWII
Samma med MÖ som inte ens kan bygga hus och än minder pumpa oljan ur marken utan hjälp.
Afrika har vi bistått i 40 år med miljarder och miljarder. Byggt skolor och hållit under armarna tills det blir löjligt men inga framsteg syns.
Det är snarare Sverige som gett betydligt mer än vi tagit.