Citat:
Ursprungligen postat av
Skryzer
Hade också tänkt att söka jobb som plattsättare. Men dessa kommentarer får mig att tveka... Synd, eftersom plattsättare är ett yrke som jag tror skulle passa mig.
Kan man inte försöka hålla kroppen i form genom att styrketräna på fritiden eller liknande för att reducera antal kroppsskador, (specifikt träna knäna)? De flesta hantverksyrken sliter väl på kroppen?
Vad tycker ni som jobbar som plattsättare om yrket generellt sett, bortsett från kroppsskador?
Finns det någon som har jobbat som plattsättare i badrumsmoduler på fabrik? Hur var det, bättre eller sämre än att jobba ute hos kund?
Jag känner 3 som varit/är yrkesverksamma plattsättare mellan 30-45, ingen av dom rekommenderar plattsättning som yrke, endast 1 jobbar fortfarande som plattsättare och han håller tack vare att han tränar rätt mkt crossfit, han brinner för yrket och är jätteduktig, men säger själv att det är tungt och slitsamt med mycket konkurrens från utländska arbetare.
De andra två har knä+ledproblem och har satsat på lättare och mer varierande jobb (typ som fastighetsskötare eller kombination av hantverksyrken)