Citat:
Ursprungligen postat av
Tokugawa
"Den 39-åriga mamma som står åtalad för att ha orsakat sin treåriga dotter Esmeraldas död anser inte att kontraktsvård Frivården föreslår har rätt inriktning, rapporterar P4 Östergötland.
Därmed kan hon inte dömas till ett frivårdande straff, enligt myndigheten. Istället bör hon dömas till skyddstillsyn med en särskild behandlingsplan, anser Frivården, som menar att det finns risk att hon återfaller i brott."
Va? Skyddstillsyn?
Jag tolkar det som att hon tackar nej till kontraktsvård och att frivården i sin tur tycker att hon då ska dömas till skyddstillsyn, vilket är helt vansinnig.
Att R själv anser att hon inte är i behov av kontraktsvård bevisar hennes inställning till hela situationen. Bara det säger att hon varken har någon som helst självinsikt eller verklighetsuppfattning och därför ska hon dömas till ett längre fängelsestraff.
R har uppsåtligen vållat sin egen dotters död!
E förolyckades inte i någon tragisk olycka och var inte på fel plats vid fel tillfälle.
Hon blev grovt vanvårdad, drogad och misshandlad i sitt eget hem av sin egen mor. Kräks på hela skiten.