2020-01-31, 21:12
  #11605
Medlem
SwamiGs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Aktiespekulanten
falsk info.

Allt annat är konspirationsteorier alternativt spekulationer. Sorry to break it to you.
Citera
2020-01-31, 21:12
  #11606
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Aktiespekulanten
de för att de har stängt ner kina. men 5 miljoner kineser har flytt.
och viruset är luftburet.
Viruset har varit igång bra mycket längre än innan de stängde ner. Minst en månad ju. Nu få du välja lite hur du ska ha det.

Det är jävligt enkelt, viruset kan inte vara som du beskriver det för då skulle det dö människor i drivor världen runt redan.
Citera
2020-01-31, 21:12
  #11607
Moderator
OYs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BushwickBill
Tekniskt sett inte eftersom Kina inte rapporterar in smittade.

Framförallt inte så att du kan räkna på det, vilket var vad hela det här handlade om innan konstanten kidnappade diskussionen det för en semantisk lek som han inte kan vinna för han har fel i sak.

DET FINNS INGEN OFFICIELL STATISTIK ÖVER SMITTADE. Det finns officiell statistik över smittade utanför Kina men inte i Kina.

Det finns officiell statistik över konstaterat smittade utanför Kina.

Det finns ingen statistik över faktiskt smittade i något land.
Citera
2020-01-31, 21:12
  #11608
Medlem
Hamsterbolls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kalkylatorn95
Nytt misstänkt fall i Eskilstuna

Va? Källa?
Citera
2020-01-31, 21:12
  #11609
Medlem
Skillys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pudelo
Nu börjar nog katastrofen på riktigt, 6 misstänkta fall i Delihi, Indien nu , man kan ju hoppas på en liten stillsam förkylning i.o.f ....https://www.hindustantimes.com/india-news/6-admitted-to-delhi-hospital-on-suspicion-of-contracting-coronavirus/story-Botg0pT9lXbgdY8ayIvcKM.html

Det var iofs väntat. Viruset är redan lös globalt och det är bara en tidsfråga innan det blommar ut ordentligt överallt. Vi är fortfarande bara i en absolut inledning och gissningsvis är kalabaliken total om 4 veckor.

Vad slutsiffran stannar på hänger på hur snabbt vi får ut ett vaccin globalt, och hur viruset kommer att mutera.
Citera
2020-01-31, 21:13
  #11610
Medlem
LuluBrooksies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ArgusOne
Va? Det här viruset har inte i närheten av den dödligheten. Hur har du hittat på den siffran?
Du måste redan nu plussa på två nollor minst på de officiella siffrorna för att ha en snöbolls cgans i helvetet att gissa rätt.

Så många kinesiska sköterskor och läkare som sagt att +100 000 är sjuka och allt de kan göra är se dem dö för inget biter på dem.
LÄNKAR
https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=zu_X752O9tE

https://m.imgur.com/a/zzq7ngw

https://www.reddit.com/r/Coronavirus/comments/eurz99/im_from_wuhan_sharing_chinese_social_media/
Citera
2020-01-31, 21:13
  #11611
Medlem
Vedträs avatar
Tanke. Kineser som flyttat till Europa och andra platser i världen jobbar enligt mina fördommar ofta i restaurangbranschen. Jag tänker mig att det resande som skedde innan Wuhan/Kina sattes i karantän gjorts av personer som jobbar i branschen eller umgås med folk i den. Är det någonstans viruset har/kan spridas är det på nämnda restauranger. Har våra vetelängdsdoppare till stadstjänstemän gjort några försök att kartlägga de som besökt eller haft besök av Wuhan kineser innan man tog det hela på allvar?
Citera
2020-01-31, 21:13
  #11612
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av -modestyblaise-
Luftburet? Det är väl en droppsmitta?
Källa tack?!

airborne droplets, my bad skrev inte hela meningen
Citera
2020-01-31, 21:13
  #11613
Medlem
Sam.Boyds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bassiehof
Tror du på den lögnen? Jag har följt rapporteringen från utlandet, och de sa redan för flera dagar sedan att du kan smitta andra INNAN symptomen (influensa, förkylning, hosta m fl) visar sig.

Jag förstog att hon insjuknade någon vecka efter hon landat.
Citera
2020-01-31, 21:14
  #11614
Medlem
En positiv sak är att en lunginflammation skapad av virus oftare är mindre allvarligt än en bakteriell lunginflammation.
Citera
2020-01-31, 21:14
  #11615
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Estramus
Du menar att man ska låta er sitta och nojja och bygga ångest ifred? Gärna det i ditt fall.
Andra trevligare människor kan ju må bra av att få veta att det är Januari och den vanliga flunsan härjar...

"Den vanliga influensan". Fyfan hur dum och naiv svensken är. Skämmigt att vara du, min kära vän.
Citera
2020-01-31, 21:14
  #11616
Medlem
LuluBrooksies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 26xB
Kines-media har tydligen tidigare påstått 10 000 smittade i Wuhan.

https://twitter.com/DrEricDing/status/1223262730506964992
Varför sitter vi då och räknar entusental?
Skulle tro att vid det här laget är 200 000 smittade, 13 000 döda och 10 000 friskförklarade.
__________________
Senast redigerad av LuluBrooksie 2020-01-31 kl. 21:17.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in