2020-03-13, 13:00
  #93421
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av stroganof
Men de som dör av covid är 8% över 70 och 14% över 80 år. Turistar 70-80 åringar så jäkla mycket?
Det är bara friska 70 - 90 + som reser, är man sjuk orkar man inte. De friska kanske köpt lgh som de besöker då och då.
Citera
2020-03-13, 13:01
  #93422
Medlem
arneankanns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av taenok
Har du missat att det inte finns vård för kritisk corona förutom avancerad livsuppehållande utrustning det finns väldigt begränsat av?

Läkemedel testas redan på människor. Såklart inte säker att det godkänns, men framsteg har redan gjorts. Därför att vi har en större kunskap nu än då
Citera
2020-03-13, 13:01
  #93423
Medlem
MikeHanlons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av M.J.A
Det fanns inte en tillstymmelse till sjukvård, medicin, informationsflöden och kunskap heller.
Medelåldern låg på ca 50 år i Sverige vid den tiden.
Läget är liiiiiite annorlunda idag.

Samt utbredd svält i Sverige som innan 50-talet var att betrakta som ett av Europas U-länder.
Citera
2020-03-13, 13:02
  #93424
Medlem
Herostratoss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av twoeggs
Ja och människors allmäntillstånd samt sjukvård var ju helt likvärdig för övrigt. Det fanns städer på den tiden också med stor andel av befolkningen.
När det gäller spanska sjukan så har jag förstått att procentuellt sett så dog det mest folk i Norrlands inland där det saknades lasarett. I t.ex. Jämtland så ska 9% av befolkningen dött. Nu står vi inför en situation när det saknas sjuksängar i hela landet eftersom väljarna har valt att prioritera asylskojare framför sjukvård och beredskap. Visserligen har en del hänt inom läkarvetenskapen sen 1920, men nog finns det skäl till oro.
Citera
2020-03-13, 13:03
  #93425
Medlem
arneankanns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DenAndraGrannen
Absolut. Vi har typ 0.5 till 1 million smittade nu. Börjar din "månad" för typ 14 dagar sen så har vi nog 20 miljoner inom den 30-dagarsperioden. Blir gärna så med dubbling på 2 dagar. Med exponentialfunktioner kan du bara välja vart din "månad" startar och få vilket resultat du vill.

Since outbreak, var det på spanskan. Så Januari i detta fall. Vi har såklart mer smittade än det officiella, men inte 20 miljoner.
Citera
2020-03-13, 13:03
  #93426
Medlem
Libertarismuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Madagascar
Det kan någon annan göra. Statsepidemiologen ska leverera medicinska sanningar och agera enbart för vår bästa hälsa.
Mm, och den medicinska sanningen är antagligen att detta är inte är så allvarligt och att vi bör fortsätta leva på våra liv som vanligt.
Citera
2020-03-13, 13:03
  #93427
Moderator
OYs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MikeHanlon
När en utdragen stark inflammation pågått ett tag så sjunker Leukocyter i blodet eftersom de förbrukas mer eller mindre (till en början har de ju stigit). Det är det som händer vid sepsis med dålig prognos t.ex.

Inget nytt under solen direkt.

Absolut, frågan är då vad som gör att vissa får ett utdraget förlopp och andra inte.

Hypotes:Medicinering sänker immunförsvaret i det initiala skedet, viruset förökas i stor mängd?
Citera
2020-03-13, 13:03
  #93428
Medlem
Sverige har fler fall per capita än Kina.
Citera
2020-03-13, 13:03
  #93429
Medlem
Kattskurks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av twoeggs
Och ännu fler Kineser gick runt och var småförkylda men är nu friska utan att hamna i någon statistik för antalet smittade. Går inte säga generellt hur många som kan förväntas smittas då det finns många faktorer som spelar in.
SKILLNADEN ÄRO ANTALET DÖDA!
A. tio pers dör = nada oro i väst
B. tio tusen människor dör => Tegnell kanske låter bli att säga "inte smittsamt" & "sprids ej"

Läs om Wuhan på nätet, typ: https://www.theguardian.com/world/2020/feb/18/coronavirus-kills-chinese-film-director-family-wuhan-covid-19
=
Rik "kändis" + bra partibok kunde inte ens få vård..
Citera
2020-03-13, 13:03
  #93430
Medlem
Förstår inte varför alla klagar på Tegnell. Han ger korrekta råd utifrån situationen. Tegnell är inte ens chef på FHM, Johan Carlson är generaldirektör och styr FHM tillsammans med ett råd utsedd av regeringen. De går in med vilka resurser regeringen är villiga att ge och kan ge, och beslutar utifrån det. Tegnell är expert inom smittskydd, men han har ingen bestämmande funktion. Han kan bara ge rekommendationer baserat på vad regeringen har beslutat om hur mycket man är villiga att satsa. Johan Carlson har slängt ut Tegnell framför det framrusande tåget. Att klaga på Tegnell är som att klaga på Lille Skutt över vargens framfart.

Regeringen har troligtvis gjort en avvägning. Att hindra viruset är omöjligt. Offer kommer att ske i vilket fall. Då äldre multisjuka är de som råkar mest illa ut har man en chans att bli av med dessa. Slippa dyra vårdkostnader och pensionsutbetalningar i framtiden. Bondeoffer i schackspråk.
Citera
2020-03-13, 13:03
  #93431
Medlem
JeffDaviss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av schubert
Men snälla, hur många gånger ska ni konspirationsstollar behöva få förklarat för er de enorma samhällsekonomiska och humanitära konsekvenserna av ett väldigt stort antal insjuknande på en gång.

Sen stämmer ju inte ”hysterin” i denna tråd överens med verkligheten. Där jag bor käkar folk på restaurang, åker kollektivt och är allmänt gladlynta. Det kommer dö en del människor, en del kommer bli arbetslösa men om några år kommer vi garva åt det här.
Citera
2020-03-13, 13:03
  #93432
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TAD2
Som sagts några gånger nu, sentinelövervakningen är igång från denna vecka. 1 av 50 prov från personer med förkylningssymptom var positivt för SARS-Cov-2, 19 var influensa, övriga andra virus.

Nästa veckas data blir en bättre värdemätare på andel av de som är förkylda bär på smittan.

Vad är false negative rate på testen? Finns ju dom som rapporterade om 4 falska testar och sen positiv på ncov-19 patient som enligt röntgen av lungorna var ncov-19. Läkare var säker och skickade in prov efter prov.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in