2020-03-13, 12:57
  #93409
Medlem
När Kina slutade rapportera nya fall i detalj kallade man det för att diktaturen mörkade sanningen. Nu gör Sverige samma sak.
Citera
2020-03-13, 12:57
  #93410
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av V4
I första stycket nämner du argument just för att testa brett. Fångar man upp de med lindriga eller inga symptom så behöver de inte smitta vidare hejdlöst. Detta har gjorts med framgång i Sydkorea och planeras nu tydligen också i USA.

I Sverige kommer vi inte ens veta hur många som smittas då samtliga regioner nu i princip ska upphöra med provtagning. Folkhälsomyndighetens siffror framåt kommer således enbart berätta hur många som behöver sjukhusvård på grund av viruset.

Det återstår ju att se vilken metod som är smartast. Anledningen till att detta blev en pandemi redan nu är ju inte pga Kina, utan pga Sydkorea (som du nämner som ett bra exempel) och Italien med Iran.
Citera
2020-03-13, 12:58
  #93411
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av -modestyblaise-
2-3 av 12 får Sämre lungfunktion hos de som fått lunginflammation av viruset

https://www.businessinsider.com/coronavirus-recovery-damage-lung-function-gasping-air-hong-kong-doctors-2020-3

Legit forskning ändå. Att ha en undersökningsgrupp på 12 personer.
Citera
2020-03-13, 12:58
  #93412
Medlem
severustheemperors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ganglere2
Det är fler än vi här på fb som tycker att saken sköts konstigt.

"Läkare om Sveriges coronahantering: "Någonting stämmer inte, detta är konstigt""

https://www.friatider.se/lakare-om-sveriges-coronahantering-nagonting-stammer-inte-detta-ar-konstigt

"Jag har svårt att förstå att Sverige gör så annorlunda jämfört med andra länder. Någonting stämmer inte, för det här är ett konstigt agerande"


Det vanligaste sociopat/psykopat beteende som finns....
Om ni inte röstar på oss....
Om ni inte tycker som oss....
Om ni kritiserar oss.....
Om ni inte gör som vi vill......
Dåligt sifo.....

Då..........

Hela Svenska folket får betala....... Psykopater är galnare än vad de flesta naiva verkar inse.....
Citera
2020-03-13, 12:58
  #93413
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av twoeggs
Ja och människors allmäntillstånd samt sjukvård var ju helt likvärdig för övrigt. Det fanns städer på den tiden också med stor andel av befolkningen.
Har du missat att det inte finns vård för kritisk corona förutom avancerad livsuppehållande utrustning det finns väldigt begränsat av?
Citera
2020-03-13, 12:58
  #93414
Medlem
MikeHanlons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OY
Hypotes: Medicinering har orsakat lågt antal vita blodkroppar.?

Paracetamol kan orsaka lågt antal vita blodkroppar, finns sannolikt fler substanser som också kan ge samma effekt.

När en utdragen stark inflammation pågått ett tag så sjunker Leukocyter i blodet eftersom de förbrukas mer eller mindre (till en början har de ju stigit). Det är det som händer vid sepsis med dålig prognos t.ex.

Inget nytt under solen direkt.
Citera
2020-03-13, 12:59
  #93415
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DenAndraGrannen
Vad jag vet har FHM aldrig publicerad ett enda estimat på antalet smittade. Allt är hemligt. Det enda dom publicerar är riskbedömning.

Tidigare kunde man anta att minimum 15x antalet registrerade fall var smittade, men nu blir det ännu svårare att göra egen analys.

Som sagts några gånger nu, sentinelövervakningen är igång från denna vecka. 1 av 50 prov från personer med förkylningssymptom var positivt för SARS-Cov-2, 19 var influensa, övriga andra virus.

Nästa veckas data blir en bättre värdemätare på andel av de som är förkylda bär på smittan.
Citera
2020-03-13, 12:59
  #93416
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hero997
När Kina slutade rapportera nya fall i detalj kallade man det för att diktaturen mörkade sanningen. Nu gör Sverige samma sak.

Man lägger helt enkelt resurser där de ska vara.
Helt klart rimligt.
Citera
2020-03-13, 13:00
  #93417
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av arneankann
Vi har en enormt större kunskap överlag än vi hade då. Vi vet mycket mer om hur vi ska prova oss fram med läkemedel etc. Vad är det du inte förstår?

Enligt en graf jag hittade för ett tag sen var ungefär 20 miljoner smittade av spanska sjukan efter ungefär en månad. Har du såna siffror med Corona?

Nä, du har rätt. Det är ingen fara. Corona är inget att bry sig om. Det har alltid varit så här, det är bara anmälningsbenägenheten som ökat. Man brukar stänga ner alla länder varje år i influensatider.
Citera
2020-03-13, 13:00
  #93418
Medlem
Diskuterarns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av stayloose
Fråga dig själv varför både Norge (med konservativ regering) och Danmark också slutar testa andra än patienter med allvarliga symtom.

Inom ungefär en vecka kommer samtliga regioner i Sverige att följa Stockholms exempel och sluta provta patienter som misstänks vara smittade av covid-19. Det uppger statsepidemiologen Anders Tegnell till Aftonbladet.
Citera
2020-03-13, 13:00
  #93419
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av arneankann
Vi har en enormt större kunskap överlag än vi hade då. Vi vet mycket mer om hur vi ska prova oss fram med läkemedel etc. Vad är det du inte förstår?

Enligt en graf jag hittade för ett tag sen var ungefär 20 miljoner smittade av spanska sjukan efter ungefär en månad. Har du såna siffror med Corona?

Absolut. Vi har typ 0.5 till 1 million smittade nu. Börjar din "månad" för typ 14 dagar sen så har vi nog 20 miljoner inom den 30-dagarsperioden. Blir gärna så med dubbling på 2 dagar. Med exponentialfunktioner kan du bara välja vart din "månad" startar och få vilket resultat du vill.
Citera
2020-03-13, 13:00
  #93420
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Payback66
En sak som inte riktigt går ihop är, experter och läkare sitter i TV och berättar gång på gång om hur ”ofarlig” denna sjukdom är för friska människor under 60.
Ändå reagerar alla länder och människor i panik, som om dödligheten vore 10-20% bland vanligt folk!
Om dödligheten bland friska under 60 år är mindre än 1%, varför denna enorma hysteri?
Det är något som inte stämmer!

Du låter som om äldre inte ska ha pension om vi ska spara pengar för deras liv är inget värt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in