Citat:
Ursprungligen postat av
karlmag
Du förstår ju inte de sekundära problemen som Corona orsakar, majoriteten av vår paracetamol och penicillin kommer från Indien / kina, hur tror du det ser ut när det blir stop i produktionen för folk inte kan jobba?
Sjukvården har redan slut på grundläggande materiel som handsprit, skyddshandskar, skyddmasker etc, fattar du inte hur stort problemen är när vi får försämrad hygien på våra sjukhus?
När du och jag får något trivialt så kanske vi kommer få bestående men iom att det inte längre finns penicillin.
Tänk lite
Jag vill inte förringa något. Vill bara ge lite perspektiv. Misstänker att många av er här var barn 2009 när svininfluensan var på tapeten i Sverige. Andra minns den knappt säkert, det var ju 11 år sen. Den smittade 2 miljarder människor och lågt räknat dog 201 0000. År 2010 (alltså året EFTER vi vaccinerade oss) dog 562 människor bara i Storbritannien av svininfluensa.
Givetvis kan vi Sverige dra igång en egen krisproduktion av handsprit, skyddshandskar etc. Finns inga tecken på att antiobiotika kommer "ta slut", du nämnde ju just pencillin.
Vi har varit här förut, men dagens generation är väldigt lättskrämd och det bidrar till att den också blir väldigt elak och självisk. Därav det patetiska hatet mot Anders Tegnell. Ja, han kanske är rätt så inkompetent men han har knappast blod på sina händer som vissa skrivit.
Och det kommer väl knappast som en överraskning att vi har en svetsare som statsminister.
Man skäms nästan när man läser inlägg i tråden skrivna av familjefäder, unga vuxna svenska män, som på fullt allvar planerar att ta bilen och fly ut i skogen med sin familj. En jävla bortklemad Netflix-generation är vad ni är, totalt uppskrämda av alla zombievirus-serier ni ser. Och totalt livsfarliga är ni med er hysteri som får börser att krasha, flygbolag att konka etc etc. Ni är mer farliga än viruset i sig.
Sitt ner i båten istället, det kan bli jävligt jobbigt detta. Såklart. Då behövs folk av precis samma anledning som ni tycker att syrier ska stanna i Syrien och "försvara sitt land".