Citat:
Ursprungligen postat av
Jagskatilltuppen
En stor del lär snart bli smittade. Precis som den årliga flunsan. Vaccin lär komma snart. Dödligheten är fortfarande uteslutande högre i samma grupper som också dör av flunsan. 70% av alla här i tråden lär smittas snart. Det går inte att stoppa längre. Så varför oroa sig? Smittas man så smittas man. Dör man så dör man. Det hjälper nog inte att man gräver ner sig i en grop med militärens ärtsoppa. När man gräver upp sig om två år kommer man ändå smittas av någon jävel som varit på semester.
Har fem barn. Hållit dem alla hemma från dagis tills de fyllde tre. De gick 15 timma max per vecka. Spelar inge roll, så fort de kom till den där jävla smitthärden blev de sjuka. Känns som att jag har haft sjuka barn till och från i 10 år.
Ja, jag är inte rädd för smittan. Det man blir irriterad över är folks inkompetens och naivitet, närmare bestämt de ansvarstagandes. Med din logik hade detsamma kunnat sägas angående migrationskrisen. Vad spelar det för roll om sjukvården överbelastas, att våldtäkterna och morden ökar, dör man så dör man. Varför göra något åt saken då det är oundvikligt.
Är säkert precis så Löfven tänker.