Citat:
Ursprungligen postat av
IMBILDEN
Klart det är en framgång. I vart fall i jämförelse med Sveriges usla hantering. De har hälften så stor befolkning och bara 1/10 så många dödsfall.
Under de första vågorna ja, då klarade de dig otroligt bra, om än till ett mycket högt pris för egna medborgare som inte tilläts komma hem under krisläget utan i praktiken tvingades kvar i osäkerhet utomlands.
Men nu fokuserade jag på omikron, dvs vad som hänt under 2022. Sen viruset bröt in i deras fästning och började spridas så har de, trots hög vaccinationsgrad innan det hände, och till en början fortsatt extremt strikt granskarantän, Samt hårda isoleringskrav vid misstänkt smitta, vaccinpass etc ändå lyckats klart sämre än oss.
Hur ska man då tolka det? Att vaccinet inte skyddade nämnvärt? Att de svinaktigt stenhårda restriktionerna inte hjälpte långt de heller? Just nu ökar smittspridningen stabilt på NZ, trots att de befinner sig på andra sidan klotet och snart firar midsommar. De har precis som Sverige, utifrån worldometers uppgifter, lite drygt 3000 avlidna sedan början av mars, dvs dubbelt per kapita jämfört med Sverige.
Så bryter man ned det årsvis klarade de sig klart bättre under pandemins första två år (räknat från början av mars 2020) men klarar sig
klart sämre under pandemins 3e år (räknat från mars 2022).
Är inte det anmärkningsvärt? De borde ju veta bättre än något annat land hur man skyddar sig. Men erfarenheterna från de första två åren hjälper tydligen inte alls.
Situationen i Sverige i början av pandemin var naturligtvis beklaglig, för många äldre fick inte adekvat hjälp när de blev dåliga. Men nu, under pandemins 3e år, tycks vi vara dubbelt så bra som tidigare föredömet NZ.
De kommer nog aldrig upp i våra dödssiffrorna eftersom de gamla varianterna av viruset konkurrerats ut, och de kunde dra nytta av övriga världens behandlingserfarenhet. Men om vi bara tittar på åtgärder och resultat i någorlunda närtid, under innevarande år, så är vi tveklöst bättre.