2022-01-24, 10:29
  #539245
Medlem
IMBILDENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ClasZtefanYngwezon
En ny omikronvariant nu, lockdown?

Ja, det ser illa ut. Det här är inte över på långa vägar. Enda hoppet står till att vaccintillverkarna hinner ifatt.
Citera
2022-01-24, 10:30
  #539246
Medlem
IMBILDENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av karlenn
Sverige kommer aldrig införa en lockdown, det är inte speciellt nödvändigt heller för den delen.

Hur ska man annars förhindra smittspridningen?
Citera
2022-01-24, 10:32
  #539247
Medlem
IMBILDENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av karlenn
''Världshälsoorganisationens chef Tedros Adhanom Ghebreyesus säger vid en presskonferens i dag att världen nu måste arbeta tillsammans för att kunna lämna den akuta fasen av coronapandemin, rapporterar nyhetsbyrån Reuters.

– Covid-19-pandemin går nu in på sitt tredje år och vi är vid en kritisk punkt. Vi måste arbeta tillsammans för att avsluta den akuta fasen av pandemin. Vi kan inte låta den fortsätta pågå, och balansera mellan panik och försummelse, säger han.''

En enkel utväg är att acceptera att vi kommer behöva leva med Covid-19 runtom oss, samt att viruset är ofarligt för 99,9% av jordens befolkning.

Det är betydligt fler än 0,1% som blir svårt sjuka tyvärr.
Citera
2022-01-24, 10:33
  #539248
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av IMBILDEN
Hur ska man annars förhindra smittspridningen?

En lockdown hade möjligtvis varit befogad om kurvan för sjukhusinläggningarna hade korrelerat med kurvan för smittspridningen, vilket den inte gör.

Varför ska vi klappa igen när smittspridningen inte orsakar förödelse?
Citera
2022-01-24, 10:35
  #539249
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Raven2.0
Jag hoppas du själv läst på om varför just pandemi & vaccin ändrats. Man verkar ju oerhört korkad om man tror det handlar om ”expertis”.

Jaha..
Citera
2022-01-24, 10:41
  #539250
Moderator
Siegfrids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av x2016
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/284w1G/who-da-kan-pandemin-vara-over-i-europa

Pandemin är över i mars?


Tror det när jag ser det. Och om det är över i Europa, varför inte i resten av världen, eller tvärtom.
Citera
2022-01-24, 10:42
  #539251
Medlem
Offices avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bertil.Enstoring
Bra skydd tror jag. Siffrorna från Danmark tyder inte på något annat iaf.
Antalet återinfektioner har snarare minskat senaste tiden där.

2755 av drygt 42000 nya fall senaste dygnet är återinfektoner
Kan man hitta dessa siffror nånstans och följa utvecklingen?
Citera
2022-01-24, 10:50
  #539252
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av IMBILDEN
Det är betydligt fler än 0,1% som blir svårt sjuka tyvärr.

Inte värre än en influensa dock.
Citera
2022-01-24, 10:52
  #539253
Medlem
Beaver14s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av IMBILDEN
Det är betydligt fler än 0,1% som blir svårt sjuka tyvärr.

Vad klassar du som svårt sjuk?

Vecka 1 och 2 hade vi nästan 250000 bekräftade fall.
Vecka 2 och 3 har det hittills registrerats 164 nya vårdtillfällen på IVA med diagnosen covid-19

Det motsvarar 0,06 % av de positiva fallen.
Nu är ju detta ingen perfekt uträkning eftersom vi inte vet när IVA-fallen blev sjuka, men det indikerar att andelen som blir svårt sjuka näst intill är 0 nu. Dessutom är det ju ett otroligt stort mörkertal på antalet faktiskt smittade, eftersom det knappt går att testa sig längre (vilket är bra).
Citera
2022-01-24, 10:52
  #539254
Medlem
Melange5738s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av IMBILDEN
Och vad är svaret på min fråga? Behövs fler sprutor för att tiden gått, eller behövs fler sprutor för att fler sprutor ger bättre skydd än färre sprutor?

Fler sprutor behövs främst men inte uteslutande för att viruset muterat och vi vet inte hur mycket skyddet minskar med tiden heller. Det sker inte proportionellt. Även om skyddet skulle minska med ett visst antal procent efter spruta ett så betyder det inte att det minskar med lika många procent efter spruta två eller tre. Det fungerar inte som en datormaskin.

Om du är intresserad av hur immunsystemet och vaccin fungerar så finns det mängder med videos om det på Youtube. Men försök inte att förenkla saker som du inte ens begriper. Två fel blir inte rätt.
Citera
2022-01-24, 10:54
  #539255
Medlem
qwerty-66s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vinland
Nu börjar jag ana varför det blev jättebråk kring HCQ och IVM.
Kollade just upp tesen som sprids här på fb i andra trådar där man påstår att herpes-infektioner stoppar Covid, det visar sig vara tvärtom, de med herpes ligger sämre till:
Länk: https://sciencenews.dk/en/where-both-herpes-and-covid-19-attack-the-body

Detta i sin tur ledde till följande dokument som är högintressant i konsten att stoppa virala infektioner:
https://www.labclinics.com/wp-content/uploads/2021/07/Antiviral-Strategies-for-Emerging-Infectious-Diseases-LabClinics-2020JUL.pdf

Återigen är det 2 kandidater som påvisar effekt......IVM/HCQ.

Ja, latenta virus blossar väl lätt upp när immunförsvaret får sig en smäll av covid.

En stor lärdom under pandemin är Ivermectin ja. Jag o min sambo klarar oss fortfarande symptomfria. Är i Portugal nu o har utmanat covid genom att gå på antivaxxerställen i källarlokal o lyssnat på livemusik o druckit öl haha.
Citera
2022-01-24, 10:55
  #539256
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Melange5738
Fler sprutor behövs främst men inte uteslutande för att viruset muterat och vi vet inte hur mycket skyddet minskar med tiden heller. Det sker inte proportionellt. Även om skyddet skulle minska med ett visst antal procent efter spruta ett så betyder det inte att det minskar med lika många procent efter spruta två eller tre. Det fungerar inte som en datormaskin

Om du är ett rangel kanske du behöver prenumerera på sprutor, men annars inte. Det är lika lite nödvändigt som det är för befolkningen att massvaccinera sig mot influensa, och kan dessutom rent av vara till nackdel enligt EU:s medicinska råd. Jag vet att du så gärna vill att alla ska ta dina sprutor i all evighet bubben, du predikar det hela dagarna varje dag på Flashback, men det kommer inte ske. Pandemin är över.

Citat:
European Union regulators warn that frequent Covid-19 booster shots could adversely affect the immune system and may not be feasible.

The European Union's drug regulator on Tuesday expressed doubts about the need for a fourth booster dose of COVID-19 vaccine and said there is currently no data to support this approach as it seeks more data on the fast-spreading Omicron variant.

https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/eu-drug-regulator-says-more-data-needed-impact-omicron-vaccines-2022-01-11/

Citat:
Natural immunity was more potent than vaccines during US Delta wave — study. During America’s last surge of the coronavirus driven by the Delta variant, people who were unvaccinated but had previously recovered from COVID-19 were better protected than those who were vaccinated and not previously infected, a new study said Wednesday.

The finding is the latest to weigh in on a debate on the relative strengths of natural versus vaccine-acquired immunity against SARS-CoV-2, but comes this time with the imprimatur of the US Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

https://www.timesofisrael.com/natural-immunity-was-more-potent-than-vaccines-during-us-delta-wave-study/

Så då är det klarlagt alltså och ungefär som väntat för de flesta av oss. Naturlig immunitet är bättre än vaccinering. Således ännu mindre som talar för massvaccinering. Bra dock att EU och andra länder nu ser ut att släppa den strategin. Var verkligen inte rimligt.
__________________
Senast redigerad av Eskulap 2022-01-24 kl. 11:07.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in