Citat:
Ursprungligen postat av
revodneb
Om man tittar på de klassiska barnsjukdomarna som röda hund, påssjuka exempelvis så kan de bli problematiska om du missar att få dem som barn och smittas som vuxen. Man kan bli steril. Eller det var inte dessa (MPR) du var emot?
Jo, men detta är ändå komplikationer som drabbar ett fåtal. Samtidigt som jag är helt övertygad om, att den höga incidensen allergier, intoleranser och autoimmuna sjukdomar bland unga/yngre medelålders, har ett samband med att de inte fått gå igenom de normala barnsjukdomarna. När jag var barn var det EN på lekis som hade diabetes och EN i min grundskoleklass som hade pälsdjursallergi. Det var allt, alla andra var friska. Idag har nästan varje barn minst ett sådant tillstånd, och ofta två eller flera.
Röda hund är för övrigt bara farligt, om en kvinna får det när hon är gravid. Då kan hennes foster bli skadat. Men har man pox parties så att alla barn får röda hund före puberteten, så händer ju inte det.